Elektrik faturanız bu yüzden artıyor olabilir

Manolya

Global Mod
Global Mod
Çok sıcaklık niçiniyle soğutma sistemlerinin kullanmasını arttıran vatandaşların, yükselen güç tüketimi ister istemez faturaları da etkiliyor. Kullanılan aygıt sayısı, kullanım müddeti ve sıklığı arttıkça ağır elektrik tüketiminin faturalardaki TL karşılığı da artıyor. Klimalar ise, hanelerde en çok elektrik tüketen aygıtlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlar, elektrik faturalarından günlük ortalama tüketim pahalarını bakılırsabileceği üzere bu pahaları geçmiş ay tüketimleriyle kıyaslayarak, tüketim artış ya da azalışlarını ve kullandıkları aygıtların tüketimlerine tesirini de nazaranbiliyorlar.

Limak Enerji’nin hazırladığı tüketim istatistiklerine bakılırsa; en çok tüketim yapan aygıtlardan biri olan klima kullanmasından kaynaklı elektrik harcamaları hane başına, aylık 200 TL’ye kadar ek yük getirebiliyor.

“Klimalar, meskenlerde yüzde 60’a yakın tüketim artışına sebep oluyor”

Meskenlerde klimaların 1 ay boyunca günde 5 saat çalıştırılması, tüketimlerde yaklaşık %60’lık bir artışa sebep oluyor. A sınıfı bir klima beş saatlik kullanımda aylık ortalama 200 TL’ye kadar ek yük getirebiliyor. A+++ güç sınıfı bir klima tercih edildiğinde ise bu meblağ 90 TL’ye kadar düşüyor.

en çok tüketim yapan elektrikli aygıtlar ise şu biçimde sıralandı;

Konutlarda gün içerisinde sıkça tercih edilen aygıtların faturaya yansıması 13 ile 51 TL içinde değişiklik gösteriyor. en çok tüketim gerçekleştiren aygıtlardan kimilerinin faturalara yansımaları ise şöyle;

• Kettle olarak bilinen su ısıtıcısı haftanın her günü 1 saat kullanıldığında aylık olarak 51 TL,
  • Bilgisayarlar tıpkı konutta 2 kişinin haftanın her günü, 8 saat kullanımı kararında 41 TL,
  • Fırını haftada 3 sefer, günde 1.5 saat kullandığında aylık faturaya yansıması 41 TL,
  • Ütüyü haftada 3 sefer çalıştırmak 26 TL,
  • Televizyonu günde 10 saat açık tutmak 24 TL,
  • Elektrik süpürgesini haftada 4 sefer, günde 1 saat kullanmanın faturalara tesiri aylık 22 lira,
  • Çamaşır makinasını günde 2 saat haftada 3 sefer kullanıldığında 17 TL, çamaşır kurutma makinasını tıpkı müddetlerde kullanmak ise 22 TL,
  • Derin dondurucuyu haftada 7 gün 24 saat kullanmak 13 TL, buzdolabını haftanın her günü 24 saat kullanmak ise faturaya 27 TL olarak yansıyor.
Tasarruf tavsiyeleri

Ortam büyüklüğüne uygun BTU kapasitesine sahip, A+++ güç sınıfı bir klima tercih etmek, ortam sıcaklığına dikkat etmek ve klimayı sabit derecelerde tutmak tasarruf sağlıyor.

Klimaları 24 derece sıcaklıkta tutmak konforlu bir soğutma için kâfi oluyor. Bu kıymetin altında yapılacak fazladan her bir derecelik soğutma için yüzde 6-7 oranında elektrik tüketimi artıyor. Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde buzdolabının kapağının sık sık açılması fazlaca fazla güç tüketimine niye oluyor ve elektrik faturasına direkt yansıyor. Buzdolabının gerisindeki duvar ile içinde en az 10 cm ara bırakmak hava akımı oluşacağı için soğutucuların verimliliğini artırıyor. Sıcak günlerde sık kıyafet değiştirme gereksinimi ile birlikte çamaşır makinesi kullanması da artış gösterdi. Çamaşırları yüksek derecelerde yıkamak yerine 30-40 derece yahut soğuk suyla kısa programda yıkamak faturalarda tasarruf etmeyi sağlıyor.

Tüketiciler, Limak Enerji’nin verimlilik ve tasarruf tavsiyelerini www.limakuludag.com.tr adresi üstündeki Güç Danışmanım sayfasından öğrenebiliyorlar. Güç Danışmanım sayfası ziyaret edilerek, meskenlerinde kullandıkları aygıtları adet, aygıt gücü, haftalık kullanım mühleti ve sayısını kendi kullanım alışkanlıklarına nazaran belirlediklerinde oluşacak güç tüketimini kWh cinsinden hesaplayabiliyor ve faturalarına tesir edecek fiyatı gorebiliyorlar.

Hibya Haber Ajansı