Düğünde 2 arkadaşını öldüren maganda için istenen ceza aşikâr oldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Olay, geçen yıl kasım ayında, Bayat ilçesine bağlı Tepekutuğun köyünde meydana geldi. Köy meydanındaki düğünde halay çekilirken, tabanca ve otomatik tüfeklerle rastgele ateş açıldı. Silahtan çıkan mermiler, davetlilerden Emin Alparslan ve Murat Şahin’in bedenlerinin çeşitli yerlerine isabet etti. İhbarla düğün alanına sıhhat ve jandarma takımları sevk edildi.

Sağlık takımının birinci müdahalesini yaptığı yaralılar, İskilip Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, buradan da Çorum Hitit Üniversitesi Erol Ololdukca Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ameliyata alınan Alparslan ve Şahin, tüm gayretlere karşın kurtarılamadı. Görgü şahitlerinin tabirinden yola çıkan jandarma takımları, müteahhit Murat Yılmaz’ı olayın şüphelisi olarak gözaltına aldı. Yılmaz, Alparslan ile Şahin’in vefatına niye olduğu suçlamasıyla tutuklandı.

DÜĞÜN KAMERASI İMGELERİ DAVA DOSYASINDA

Hakkında ‘olası kastla 2 insanın vefatına niye olma’ cürmünden iddianame düzenlenen Murat Yılmaz, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya taraf avukatlarının yanı sıra, ölen ve tutuklu sanığın yakınları katıldı. Tutuklu sanık Murat Yılmaz, son savunmasında olayı kendisinin gerçekleştirmediğini öne sürerek, “Ben vurmuş olamam şayet vurmuşsam ölenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum, hayli üzgünüm” dedi.

Dava evrakında düğün kamerası tarafınca çekilen ve 2 kişinin vurulduğu anlara ait imajlarda yer aldı. Mahkeme heyeti sanığa, ‘Olası kastla 2 kişinin vefatına niye olma’ hatasından farklı başka 22 yıldan toplamda 44 yıl, ‘vahim nitelikte silah kullanma’ kabahatinden ise 6 yıl olmak üzere toplamda 50 sene mahpus cezası verdi.

Öte yandan mahkeme daha sonrası adliye koridorlarında sanık ve ölenlerin yakınları içinde arbede yaşandı. Polisin müdahale ettiği şahıslar, adliye dışına çıkarıldı.