Dolandırıcılıktan tutuklanan fenomen Simge Barankoğlu ile Yeşim Aydın özgür

Kamelya

New member
İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Uğraş Şubesi, toplumsal medya üzerinden dolandırıcılık yaptığı öne sürülen hata şebekesine yönelik çalışma başlattı.

Gruplar, dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları toplumsal medya üzerinden oynanan oyundan para mükafatı kazandıkları lakin muhakkak ölçüde vergiyi vererek mükafatı alabilecekleri palavrasıyla kandırdıklarını tespit etti.

Gruplarca 10 Kasım’da düzenlenen eş vakitli operasyonlarda ortalarında toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın’ın da bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden, ortalarında Barankoğlu ve Aydın’ın da olduğu 16’sı tutuklandı, başka 2’si ise özgür bırakıldı. Operasyon kapsamında 1 kişinin daha tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 17’ye çıktı.

Simge Barankoğlu’nun, sözünde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya husus bu aksiyon de öteki reklamlar üzereydi. Tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Yeşim Aydın da sözünde, “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu bireyler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söylemiş oldu. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. bu biçimde bir dolandırıcılık cürmünün işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının düzmece olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiç biri ile bağlantıya geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm” diyerek, kendini savundu.

MAHKEME TAHLİYE ETTİ

Şüphelilerle ilgili soruşturma sürerken, sulh ceza hakimliğinin aylık gerçekleştirdiği tutukluluk kıymetlendirme duruşmasında yeni bir karar verildi. 56 gündür cezaevinde bulunan toplumsal medya fenomenleri Barankoğlu ve Aydın’ın tahliyesine karar verildi.