Doğum denetim ilacı ile sonraki gün hapı farkı

Kamelya

New member
Dikkat! “Ertesi gün hapı” bir doğum denetim formülü değildir. Bu yanılgıyı yapan pek epey hasta ile karşılaşıyoruz; siz yapmayın! diyen @eczadolabim ismiyle bildiğimiz Eczacı Ceren Dirin Ağırdil, iki ilaç içindeki farkları açıklıyor.

Doğum denetim ilaçları

• Her gün sistemli kullanıldığında %99 a kadar doğum denetimi sağlayan sistemdir.
  • Bu ilaçlar östrojen ve progestan içererek, yumurtalıktan yumurta salınmasını maniler.
  • Rahim ağzındaki mukus katmanını kalınlaştırıp spermin yumurtaya ulaşmasını pürüzler.
  • Her doğum denetim hapı tıpkı degildir, özellikleri ve içerikleri ile birbirinden farklılaşırlar.
  • Doktorunuza danışarak ilaca başlayabilirsiniz.
  • Kullanma talimatına uyulmadığı ya da unutulduğu vakit tesir azalır.
Sonraki gün hapı

• Yalnızca acil durumlarda kullanılan haptır.
  • Tek bir tablette doğum denetim haplarında bulunandan epeyce daha yüksek hormon içeren ilaçlardır.
  • Rahim iç katmanını incelterek döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyebilirler.
  • Korunmasız münasebetten daha sonra mümkün olan en kısa müddette (en tesirlisi birinci 12 saat arasında) alınmalıdır.
  • Bağ öncesi kullanması tesirli değildir.
  • Yüksek hormon içeriği niçiniyle, sistemli bir doğum denetim sistemi değildir; her gün sistemli kullanılmaz.
  • Ayda 1 seferden çok kullanması önerilmez.
  • Gebeliğe karşı tertipli ve inançlı bir korunma gerekiyorsa doğum denetim sistemi uygulanmalıdır.