Diyabet ve kalp hastalarının oruç hakkında bilmesi gerekenler

Manolya

Global Mod
Global Mod
Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Tip 2 diyabeti mevcutsa Ramazan Ayı müddetince yakın şeker kıymetleri takibi kıymetli. Zira bu hastalarda kan şekerinin önemli manada düşmesi 7,5 kat daha artıyor. Bu bireylerde kan şekerinin fazla yükselmesi, bedenin tehlikeli manada susuz kalması ve derin ven trombozu geçirme ihtimalide kelam konusu olabilir. Tip 2 diyabeti olan bireylerde kan şekeri kıymetleri denetim altında ve insülin kullanmıyorlar ise, şeker ilaçlarının dozajı ramazan mühleti içerisinde bir daha (hekim tarafınca) ayarlanarak oruç tutulmasında tıbbi açıdan bir mani yoktur. Tip 1 diyabeti olan hastalarda ise oruç tutmak genelde önerilmiyor.

Kalp hastalıkları olan hastalara oruç önerilmiyor

Kalp sorunu olan hastalarda, mesela kısa bir süre evvel stent takılmış, kalp ameliyatı geçirmiş, kalp krizi hadisesi olan şahıslarda yahut önemli kalp yetmezliği bulguları mevcutsa ve hastanın tansiyon kıymetleri denetim altında değilse, bir daha oruç tutmak tıbbi açıdan önerilmiyor.

Kanseri olan hastalarımızın tedavi süreci vücutsal ve zihinsel olarak epey gerilimli geçebilir. ötürüsı ile bu çeşit hastalıklarda orucun tutulması sıhhat açısından öngörülmüyor.

Genel olarak oruç tutulmasında bir mâni görülmeyen hasta kümelerinde ve bununla birlikte sağlıklı olan bireyler için Ramazan Ayı süreci için önerilen husular şunlardır:

İftar ve sahur içinde yüksek ölçüde su tüketilmesi

Kafeinli içeceklerin tüketilmemesi yahut kısıtlanması

Hazmı kolay olan doymamış yağlarla (mesela zeytinyağı) yemeklerin yapılması

Şekerli besinlerin tüketilmemesi

Tuz ve glisemik indeksi yüksek olan (beyaz ekmek, pirinç, makarna mantı gibi) besinlerin tüketilmemesi.

Tüm vatandaşlarıma sıhhat dolu ve huzurlu bir Ramazan ayı diliyorum.

Hibya Haber Ajansı