Demirören’e verilen 750 Milyon Dolarlık krediyle ilgili yeni sav

Severus

Global Mod
Global Mod
TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Demirören’e Doğan Kümesi’nin satışı sırasında verilen kredinin kamuoyunun bildiğinden daha yüksek olabileceğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Ziraat Bankası’ndan almış olduğu para Doğan Medya Kümesi’nin bölümünde alınan krediden mi ibarettir yoksa evvel 300 milyon dolar, daha sonra yuvarlak olarak 1 milyar 200 milyon TL olarak ipotek edilen paraya mı karşılıktır? İki tane kredi mi var? daha fazla para mı tırtıkladılar milletten?” sözünü kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun basın toplantısındaki açıklamaları şu biçimde:

“Doğan Medya Kümesi Demirören’e geçti. Nasıl geçmişti, hatırlayın. Ziraat Bankası’ndan alınan yüksek bir ölçü -1 milyar dolara yakın- kredi ile Demirören’e geçmişti. Bu para sizin paranız, Ziraat Bankası devlet bankası. Tarımı geliştirmek, çiftçiyi desteklemek için kurulmuş bir banka. Bu para battı, karmakarışık işler var. 2018 yazında Demirören Kümesi, Kemer Yapı Turizm AŞ diye bir şirketi var, bu şirket ismine Ziraat Bankası’ndan Haziran ayında 300 milyon dolar, birkaç ay daha sonra Ağustos ayında 1 milyar 118 milyon 330 bin TL karşılığında yerini ipotek ediyor.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, spor alanı olan o arsayı imar değişikliği yaparak ticaret ve konut alanına çeviriyor, bu türlü imar rantı ediyor. daha sonra orada oturan beşerler, Kemer Country’nin mukimleri mahkemeye veriyor, mahkeme bu imar değişikliğini bozuyor.

bu biçimde olunca Ziraat Bankası bu yere el koyuyor. daha sonra güya konut yapılıyor üzere satışa çıkarıyor. Mahkeme bu satışı da durduruyor. bu biçimdece büyük bir ziyan oluşuyor. Bunları sorduğumuzda bize ‘ticari sır’ diye karşılık veriyorlar. Bunlar ticari sır filan değildir. Bunun hesabını Berat Albayrak da verecek, Lütfi Elvan da verecek, herkes verecek.

“MİLLETİN PARASINI ÇALANLARDAN NASIL MİLLİYETÇİ OLUR?”

Ben buraya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ismine buraya milletvekili olarak geldim. Onların hakkını hukukunu korumak, vergilerinin nereye gittiğini sormak için buraya geldim. Ben bakılırsavimi yapıyorum, ‘Bu ticari sırdır’ diyor. Edepsizler, hırsızlık yapıyor, bu hırsızlığı sorduğumda ‘Ticari sır’ diyor. O denli bir ticari sır yoktur.

Hırsızlıktır bu, milletten çalmaktır, tüyü bitmemiş yetimin hakkını almaktır. Bütün bunların hesabını verecekler. Bunların hesabı en kısa vakitte sorulacak. Öbür türlü bu ülke devam edemez. Bekaymış, bunların hepsi milliyetçi. Batsın bu biçimde milliyetçilik, sizin nereniz milliyetçi? Milletin parasını çalanlardan nasıl milliyetçi olur? Bunlar şehitçi, şehit kanına ekmek doğrayan edepsizlerdir bunlar! Çıkıyorlar bizim karşımıza, ‘Ama şehit, lakin vatan, lakin beka” diyorlar, hepsi palavra.

“KAMUOYUNA DA SORUYORUM, DAHA FAZLA PARA MI TIRTIKLADILAR MİLLETTEN”

Buna emsal numaralar daha evvel Turkcell’de de yapılmıştı. Turkcell, Varlık Fonu’na aktarılmıştı, sanki Demiören Holding de bu biçimde mi olacak? Hani özelleştirmeden daha sonra kamulaştırma periyoduna mi geliyoruz? Demirören de Varlık Fonu’na mı aktarılacak?

Şu anda tartıştığımız para, Demirören Kümesi’nin Ziraat Bankası’ndan almış olduğu para Doğan Medya Kümesi’nin devranında alınan krediden mi ibarettir yoksa evvel 300 milyon dolar, daha sonra yuvarlak olarak 1 milyar 200 milyon TL olarak ipotek edilen paraya mı karşılıktır? İki tane kredi mi var? Bunu resmi olarak hükumete, bakana sorduk lakin buradan kamuoyuna da soruyorum; daha fazla para mı tırtıkladılar milletten?”