Cameron Smith İngiltere Açık Şampiyonasını savunmaya çalışacak

SmokePlumes

Active member
Geçen Temmuz ayında Dunvegan Oteli’nin Old Course’tan sadece 9 demir olduğunu düşünen müşterilerinden birinin Cameron Smith’in Britanya Açık’ını ondan daha fazla hatırlaması mümkün.

Çok uzun sürmez, çünkü Smith kısa bir süre önce Pazar günü kendisini büyük bir turnuva şampiyonu yapan kabaca şunları hatırladı: başlama vuruşunu yaptı, dokuzuncu çukurda bir vuruşu kaçırdı, liderliği ele geçirdiğini öğrendi ve tamamlayınca , “Aslında yapmıyormuşum gibi hissediyorum. Sevinç ama rahatlama duygusu.”

Bunu bir güç, büyük ölçüde parlaklık veya gaflarla engellenmemiş bir hafıza olarak görüyor.

Smith bir röportajda “Bu benim en büyük değerlerimden biri: bir golf vuruşu yapmak ve sonra bunu unutmak” dedi. Herhangi bir profesyonel golfçü gibi, “oynadıkları her turnuvadaki her şutu hatırlayabilen” arkadaşları var.

“Ama bu,” diye devam etti, “hiç yapamadığım bir şey.”

Geçen yılı Open galibinin şarap sürahisini birayla – Avustralyalı XXXX Gold’un tadı en güzeliydi ona göre – doldurup etrafa dağıtarak geçiren kişi o.

Şimdi, Perşembe günü 151st Open’a ev sahipliği yapan İngiliz golf sahası Royal Liverpool’da başlayarak ilk büyük şampiyonluk savunması geliyor.

Smith’in bugüne kadar olan yılını değerlendirmek, kendi maceranızı nasıl seçeceğinizi analiz etme alıştırmasıdır. Üç yıl üst üste ilk 10’da bitirdiği Masters turnuvası, hafta sonunu hiç kaçırmadığı tek büyük turnuvayı Nisan ayında 34. bitirerek hayal kırıklığını da beraberinde getirdi.

Ancak Smith’in Mayıs ayında Oak Hill’deki performansı, kariyerinin en iyi PGA şampiyonası performansıydı (dokuzunculuk için bir beraberlik) ve beş yıl içinde üç ABD Açık maçını kaçırdıktan sonra, Los Angeles’tan dördüncü sırada bitirdi. İki haftadan daha kısa bir süre önce, Londra yakınlarında bir LIV golf turnuvasını kazandı ve geçen yaz Suudi destekli golf turuna katıldığından beri ikinci tekler galibiyetini aldı. Etkinlik, eski bir Açık şampiyonu için bile, Royal Liverpool’un sataşmaları ve dehşeti için belki de istisnai bir hazırlıktı.

Smith’in LIV takım arkadaşlarından biri olan Marc Leishman bu ay “İngiltere ve İskoçya’da rüzgarın çok farklı olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu çok daha zor. Topun spinini atmaya alışmak oldukça önemlidir. Cam bu noktada çok iyi ve hala takozlar ve vuruşlar yapıyor ve oldukça zorlu bir rakip.”

Smith’in – göreceli bir terim – yılın başlarındaki çöküşü, muhtemelen 29 yaşındaki kariyerinin en uzun tatili olan bir aradan kaynaklanıyordu. Avustralya PGA Şampiyonası’nı kazanmıştı, Avustralya Açık’taki sıralamayı kaçırmıştı ve yıllarca süren salgın kargaşası ve küresel ilgi odağının ardından yeni bir başlangıca şiddetle ihtiyacı vardı. Bugün bile, “insanların beni tanımamasını tercih eden” profesyonel bir atlet olduğunu söylüyor. Ona kalsa, muhtemelen balık tutuyor olurdu.

Ara, ruhu için güzel, hayati bir ferahlık olsa da, en azından geçici olarak, golf oyununun başına bela oldu. Yarışmaya döndüğünde, hazırlıklarındaki eksiklikler ortaya çıktı. Yılın ilk üç LIV etkinliğinden ikisinde vasat sonuçlar aldı ve Suudi Arabistan’daki bir turnuvada kesintiyi kaçırdı.

Yine de Florida ofisinde (“tembel olduğum için” yeşil yerine orada) bir ayna kurma alıştırması yapmayı tercih etti, ancak isteksiz de olsa şoförünün daha fazla çalışmaya ihtiyacı olduğunu kabul etti. Haziran ayında Los Angeles’ta ABD Açık için geldiğinde, hevesle eski usul bir yaklaşımı benimsedi: Mesafe konusunda çok fazla endişelenmeyin, topu çim sahaya indirmeye çalışın ve bir kuş için şansınızı deneyin.

Sürüş mesafesini 50. sırada bitirdi ancak 19 kuşu vardı, sahada ikincilik puanları ve kazanan Wyndham Clark ile aynı seviyede. Augusta’da sürüş mesafesinde 31., 13’te birdies’te 37. oldu.

Geri dönüşü hakkında “Üzerinde oldukça sıkı çalıştığımı hissediyorum ve golf gerçekten iyiydi ve sonra sadece bırakıp olayların olmasına izin veriyordum” dedi. “Ve son birkaç ana dalda kesinlikle çok iyi hissettirdi.”

Ancak Smith’in alaycı büyüsü, kırmızı şarap sürahisini kazandığı Pazar günü internete girip onun yoldaki çukuru fethetmesini bir dakika geçiren herkes için o kadar açık ki, büyük ölçüde dengesinin bozulmasına bağlı. Bunu annesinden alıyor, diye düşünüyor, bu belki de ilk PGA Tour yıllarına vatan hasreti ile damgasını vuran bir oyuncu için şaşırtıcı değil.

Pandemi yardımcı olmadı. Mart 2022’de Tour’s Players Championship’i kazandığında, annesi ve kız kardeşi TPC Sawgrass’taydı ve iki yıldan fazla sınır kısıtlamalarının ardından Smith ile yeni bir araya geldiler. Altı ay sonra, dünyada ikinci oldu ve LIV’in en çok heyecanlanan imzalarından biriydi.

Ancak şimdiye kadar, bu kadar büyük bir kötü adam olarak görülmekten kaçınmayı başardı, geçen ay kan davalı çevreler arasında olası bir yumuşamanın sürpriz duyurusundan önce bile. Şikayetlerini alenen dile getirmek için yalnızca sınırlı bir süre harcadı. PGA Tour alanına kıyasla LIV alanında eksiklikler olduğunu kabul etti. LIV turnuvaları akredite olmadığı için kaçınılmaz olan dünya sıralaması düştüğünde, 1 numaraya ulaşma şansı azaldığı için saldırmadı.

Mart ayında verdiği bir röportajda “Yatağımı yaptım ve içinde uyumayı seviyorum” dedi. Artık profesyonel golfte belirsiz bir barış yayılıyor olabilir, bir şansı olup olmayacağını merak ediyor.

“Beni yanlış anlamayın: Herkesi yenmek istiyorum” dedi. “Ama bunu yüzünde bir gülümsemeyle yapmaman için hiçbir sebep yok.”

Bu hafta 155 erkekle karşı karşıya gelecek ve hepsi de bir sürahi kırmızı şarapla bir yıl daha reddedilmesinde yüksek sesle ısrar etti. Şu anda dünyada yedinci ve bir düzineden fazla Açık kazananı içeren bir alana hazırlanıyor. Bu yüzden içkileri için bir yedek planı var.

“Aussie PGA Trophy oldukça havalı” dedi. “Kesinlikle çok daha fazla biraya uyuyor.”

Yine de, bu hafta şarap sürahisini Open organizatörlerine geri verirken gözlerinin yaşla dolduğunu söyledi.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Bırakmak istemedim,” dedi. “Ama muhtemelen düşünmediğiniz küçük bir andı ve sonra birdenbire orada oluyor ve evet, onu geri istiyorsunuz.”