Burak Özçivit’in sözü ortaya çıktı: Sette tedbirler alınmadı

Kamelya

New member
Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Burak Özçivit katıldı. Duruşmada müştekiler Turgay A., Okan Ş. Mehmet K. ve Atakan Ö. ile taraf avukatları da yer aldı.

Sanık Özçivit, savunmasında yaptığı işin yalnızca teoride olmadığını, oyunculuğun tabiatı ile ilgili alanda biraz farklılıklar olduğunu öne sürerek “O gün bir daha çekimimiz vardı, bir çadır sahnesiydi. Tehlikeli bir sahne çekiyorduk, kılıçlar ile ilgili bir çekimdi. bize yanlışsız kılıçlar sallanıyordu biz de dışarıdaydık. İşin gereği bunun bu biçim tehlikeli sahnelerde bunun tedbiri alınır, çekim başladığında orada bulunan arkadaşlardan onlardan yardım istedim ‘Kendileri gelebilir mi’ diye. Zira benim başrol olduğum için sorumluluğum hayli büyüktür. Bana bir şey olduğu takdirde işi devam ettiremiyoruz” dedi.

3 GÜN ÜST ÜSTE ATTAN DÜŞTÜM

Yaklaşık 300 kişinin sorumluluğunun kendisinde olduğunu söz eden Özçivit, set amirini çağırdığını, set amirinin setteki şahısların kılıç sahnelerinden korktuklarını söyleyerek gelmek istemediklerini belirtti.

Set çalışanlarının gelmemesi üzerine çadırından dışarı çıktığını belirten Özçivit, “Yaklaşık 3-4 gün boyunca buna misal hayli ağır sahneler çektik. 3 gün üst üste attan düştüm büsbütün alınmayan tedbirler yüzünden oldu. Set grubu ile tedbir alınmaması sebebi ile müddet gelen sıkıntılar vardı, bu da üstüne dördüncü gün oldu” formunda konuştu.

HAKARET ETMEDİĞİNİ SAV ETTİ

Set amirinin yeniden yanına geldiğini belirten Özçivit şöyleki devam etti: “Nerede olduğunu sorduğumda ‘Araba geçmesin, ses olmasın diye ben yolu kesiyordum’ dedi. ‘Senin vazifen yolu kesmek değil beni korumak’ dedim. O da bana sert çıktı. ‘Bana ne yapacağımı sen söyleyemezsin’ dedi. Karşılıklı seslerimiz yükseldi. Bu hadiseden daha sonra ben setten çıktım ve orta verdim. Rastgele bir hakaret olayı yaşanmadı. Sonraki günü hiçbir şey olmamış üzere sete devam ettik” tabirlerini kullandı.

KAMUYA FAYDALI İŞLERDE İSTEKLİ ÇALIŞMAYI KABUL ETTİ

Özçivit, hadiseden 2-3 gün daha sonra müştekilerin işe gelmediğini, tartıştığı set amirinin hala nazaranvde olduğunu ve müştekilerin uzlaştırma kademesinde kendilerinden çok fahiş fiyatı istediğini argüman etti. Özçivit, kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kararlarını de kabul ederek “Ayrıca kamuya yararlı işte istekli çalışmayı da kabul ederim” dedi.

KÜFÜR ETTİĞİ ARGÜMAN EDİLDİ

Müşteki Turgay A. ise sette çadır haricinde sahne çektikleri sırada, nazaranvleri olmamasına karşın set çalışanlarından kalkanları tutmalarının istendiğini argüman etti. Set personellerinin bakılırsavleri olmadığı için set amirinin talebi söylemediğini belirten müşteki T.A. “Burak Özçivit çadırından sonla çıkıp yarım metre uzaklıkta set amirinin karşısına geçip küfür etti, daha sonrasında 150 kişinin olduğu ortamda dönerek herkese ağır küfür etti ve setten uzaklaştı. 30 saniye daha sonra yeniden geri geldi ve birebir küfürleri tekrar etti. tekrar gidip yine geldi bir daha küfür etti. Biz de o sanıktan davacı ve şikayetçiyiz” dedi. Öteki müştekiler de sanık Burak Özçivit’ten şikayetçi oldu.

‘ÖZÜR DİLEMEK YERİNE MAZERETLER ÜRETMEYE BAŞLADI’

Müşteki Mehmet K. de Burak Özçivit’in set grubundan kalkan tutmak istemesi niçiniyle olayın yaşandığını söyleyerek, “Özçivit çadırdan çıktı. Küfürler gerçekleşti. daha sonra bütün takıma dönüp küfürlerine devam etti. Suları tekmeledi. Setten uzaklaştı. Sete geri döndükten daha sonra biz Burak Özçivit’le göz göze geldik. Gözlerime bakarak sinkaflı küfürler etti. Birebir gözüme baktı” diye konuştu.

olaydan daha sonra Özçivit’ten kendilerinden özür dilemesini beklediklerini belirten müşteki Mehmet K., “Olayın yaşandığı ortamda toplandık. Biz özür dilemeyi beklerken Burak Özçivit güya yaptığı haklıymışcasına özür dilemek yerine mazeretler üretmeye başladı. Yaklaşık 15 dakika konuşma içerisinde mutlaka özür sözü yoktu” dedi. Sanık avukatı müvekkilinin beraat etmesini talep ederken müşteki avukatları sanığın cezalandırılmasını talep etti.

DURUŞMALARDAN VARESTE TUTULDU

Orta sonucunı açıklayan mahkeme, şahitlerin dinlenmesine ve sanık Burak Özçivit’in duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Beykoz Riva’da 8 Aralık 2020’de ‘Kuruluş Osman’ isimli dizinin çekimleri sırasında Burak Özçivit’in set çalışanlarına küfür ettiği sav ediliyor. İddianamede tutuksuz kuşkulu Burak Özçivit’in “Zincirleme biçimde alenen hakaretö kabahatinden 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.