Bryson DeChambeau, PGA Şampiyonası’ndaki havasını yeniden keşfediyor

SmokePlumes

Active member
PITTSFORD, NY — Bryson DeChambeau Perşembe günü 2023 PGA Şampiyonası’nın ilk turunda son yeşiline adım attı ve onu bekleyen mütevazı galeri sessiz kaldı. DeChambeau etkinliğe liderlik etti ve 18 delikli muhteşem bir finişe doğru ilerliyordu; bu, üç yıl içinde bir Amerikan majör dalında elde ettiği en iyi sonuçtu. Yine de parkurdaki 200 kadar sessiz hayran ona müzedeki bir sergi gibi bakıyorlardı.

Burası DeChambeau’nun kendisini golfte kurduğu yer. Gösterişli bir performansın sonunda bile hayranlar merak içindeydiler ama yine de ona çok fazla sevgi gösterme konusunda endişeliydiler.

Üç yıl önce, oyunun bir sonraki devrimi olarak, yeni bir nesle her atışta olabildiğince sert sallanmaları için ilham verecek biri olarak selamlandı ve selamlandı. Rekor kıran 2020 ABD Açık zaferine giden yol buydu.Yoğun bir antrenman rejimi ve radikal bir diyeti teşvik etti. Takipçileri genç ve sesliydi.

Sonra uzun bir dizi ilham vermeyen sonuç, PGA Tour’dan LIV golf’e geçiş ve onu nispeten sonradan akla gelen etkisiz bir oyun geldi. Bir zamanlar dünyada dördüncü sırada yer alan DeChambeau, Perşembe günü 214 numaradan başladı.

Ancak ilk turda Oak Hill Country Club’daki zorlu East Course’a saldıran DeChambeau, en az bir gün boyunca tamamen farklıydı. Tişörtte hala güçlü, sık sık oyun arkadaşları Jason Day ve Keegan Bradley’i 40 yarda geride bıraktı. Son sahaya adımını atarken, çoğu oyuncunun kıpırdandığı ve sessizce küfrettiği bir günde turnuvaya liderlik ediyordu.

50 metrelik bir kuş vuruşunda, DeChambeau golf topuna deliğin birkaç santim yakınında vurdu. İzleyen hayranlar sonunda teslim oldular ve kibarca alkışladılar.

Ellili yaşlarında gibi görünen bir görgü tanığı – ki bu ölümsüz bir Bryson için alışılagelmiş nüfus sayılmaz – “Hadi, Bryson! Hadi dostum!”

66 (-4) skorla DeChambeau, karanlık nedeniyle oyun durduğunda ve lider Eric Cole dahil birçok oyuncunun rauntlarını tamamlamadığı sırada ikinci oldu. Tesisi gülümseyerek ve bir zamanlar devasa olan vücudundan döktüğü kabaca 35 poundun bir yansımasından daha fazlası gibi görünen zıplayarak terk etti.

Bir çocuğun golf topunu imzalamak için durdu, bir avuç hayranı yumruğuyla dürttü ve muhabirler ve televizyon muhabirleriyle uzun toplantılar yaptığı yargıçların çadırına doğru koştu.

Bu arada DeChambeau, “Son dört beş yıl zor geçti” deyip dururken bile sırıttı.

Bu, 2018’den bu yana çarpıcı bir ABD Açık galibiyeti, altı PGA Tour galibiyeti ve 31 ilk 10’da bitiren bir golfçü için sorgulayıcı bir ifade. Bu süre zarfında PGA Tour’da 23 milyon dolardan fazla kazandı.

Ancak DeChambeau, 2018’den bu yana yaşanan olayları ele alacaktı.

Yeni başlayanlar için günde yaklaşık 5.000 kalori tüketiyordu ve “vücudu alevlendiren pek çok şey yiyordu.” Şimdi günde yaklaşık 2.900 kalori yiyor.

Ayrıca iyileştiğini söylediği bir el yaralanması vardı.

DeChambeau, “Açıkçası, eli sakatlamak ve ardından yeni bir elle tekrar golf oynamayı öğrenmek eğlenceli değildi,” dedi.

Kriz ve rahatsızlıklarının devam ettiği karanlık günler oldu.

“Duygular kesinlikle oldukça yüksek ve oldukça düşük – bir şeyim olduğunu düşündüm ve başarısız oldu ve ileri geri gitti” dedi. “Bu aşağılayıcı.”

Devam etti, “Böyle zamanlar olduğunu söylemeliyim dostum, buna değer mi bilmiyorum.”

DeChambeau, gün batımından çok sonra PGA Tour etkinliklerinde antrenman sahalarında toplara vurmakla ve sadece onu aydınlatan ışıklar altında vuruş yapmakla ünlüydü. Artık o uzun saatleri harcama konusunda kararsız görünüyor.

“Beni orada, atış poligonunda görüyorsun,” dedi. “Yapmak istemediğim bir şey. Bütün gece orada olmak istemiyorum.”

Ancak DeChambeau şimdi bir şey keşfettiğini hissediyor veya Perşembe günü kendi sözleriyle, “Trend doğru yönde ilerliyor.”

Momentumunu bulma veya yeniden kazanma yolculuğunun sonuna yaklaşıp yaklaşmadığı sorulduğunda, “Son çok kesin. Artık sadece istikrarlı olmak istiyorum. Değişmekten, farklı şeyler denemekten yoruldum.”

Peki ya 400 yarda sürüşleri vurabileceğine dair tahminler? DeChambeau başını salladı.

“Evet, biraz daha ileri gidebilirim,” dedi. “Biraz güçlenmeyi deneyebilir miyim? Güvenli. Ama tam gaz gitmeyeceğim. Eğlenceli bir deneydi ama şimdi gerçekten iyi golf oynamak istiyorum.”

Ve dediği gibi, yeterince uzun zamandır ortalıkta.

Oak Hill’de iyi bir raunt, aylarca süren etkisiz oyunu geri almayacak ama DeChambeau için sırada ne var?

“Golf garip bir hayvandır” diye yanıtladı. “Ama doğru yöne gittiğimi hissediyorum. Elbette bugün böyle oynarsam, böyle hissetmek benim için daha kolay.”

DeChambeau hâlâ gülümsüyordu. İki ve üç yıl önce kolayca ve sık sık gülümserdi.

“Belki yarın her şey değişebilir; Bu golf” dedi. “Ama durumun böyle olacağını sanmıyorum.”