Bir vurgun daha: Şirketin CEO’su 20 milyon dolarla kaçtı

Severus

Global Mod
Global Mod
Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürüldü. Öte yandan şirktin kurucuları ve yöneticileri hakkında cürüm duyurusunda bulunuldu.

HUMEX isimli kripto para borsasında kullanıcıların hesapları bir anda çekim sürecine kapatıldı, platformun kurucuları ve yöneticileri ortadan kayboldu. Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Yatırımcılar ve çalışanlar cürüm duyurusunda bulundu.

TRT Haber’den Şeyma Vural’ın aktardığına göre kripto parada Thodex’in akabinde bir vurgun daha yapıldı. Yabancı sermayeli HUMEX isimli Kripto Para borsasında hesap çekim süreçleri bir anda kapatıldı. Şirket kurucuları ve yöneticileri sırra kadem bastı. Mağdur yatırımcı, “Normalde akşamları karları çekebiliyorduk. Baktım akşam kar yatmış ama çekme sürecini yapamıyorum. Modül parça olmakla birlikte 12 bin Dolar kadar yatırmıştık maalesef” dedi. Kısa mühlet evvel Türkiye’de faaliyete geçen yabancı sermayeli HUMEX isimli kripto para borsası, yüksek kar marjı vaat ederek günden güne kullanıcı sayısını artırdı.

20 MİLYON DOLAR DEDİLER LAKİN 100 BİN TL SERMAYELERİ ÇIKTI

Avukat Mehmet Tufak Koçak, “Humingbırd teknoloji yatırım şirketi ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. Yaklaşık yirmi milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’ye geldiklerini söyleseler de ticaret sicilinden anlıyoruz ki yüz bin Türk lirası kadar bir sermayeleri var” ayrıntılarını verdi.

Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık hatasından karar giydiği ve bu niçinle Malezya vatandaşlığına geçtiği de argümanlar içinde. Mağdur çalışan, “Öğlen molasından daha sonra şirkete döndük arkadaşlarımla birlikte bir gerginlik sezdik. Ancak hiç beklemediğimiz için hala daha olumlu düşünmeye devam ettik. Yaklaşık bir saat kadar bir müddetç geçti. Ve daha sonrasında artık gitmiş olabilecekleri durumunu düşünmeye başladık” diye konuştu.

Avukat Koçak, “2 bin ila 2 bin beş yüz kadar mağdur kelam husus. Şirket çalışanlarıyla birlikte iki bin altı yüz sayısına ulaşmış oluyoruz. Halihazırda şayet yatırımı devam eden var ise şu an para çekmeleri imkansız. Para çekimine kapalı sistem” dedi. Mağdur yatırımcı, “Bir tanıdık vasıtasıyla duydum açıkçası. Duyduğumda da hayli kar elde edebileceğimi düşündüm. Bunun üstüne de kredi çektim. Konut kredisine de girmiştik. Maalesef ki şu an ne bu krediyi ödeyebilecek durumdayım ne de çektiğim mesken kredisini ödeyebilecek durumdayım” sözlerine yer verdi.

SADECE YATIRIMCILAR DEĞİL, ŞİRKETİN 75 ÇALIŞANI DA MAĞDUR OLDU

Mağdur çalışan, “Bizler hiç birimiz maaşımızı almadık. hiç bir hakkımızı alamadık. aslına bakarsanız maaş gününde gittiler. hiç bir hakkımız yok şu an. Yani biz de aslında herkes kadar mağduruz” biçiminde konuştu. Hem yatırımcıların tıpkı vakitte çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.