Babası için adalet arayan kızdan yürek yakan sözler!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’de tesisatçılık işiyle uğraşan 38 yaşındaki Akif Demir’den 6 Ağustos 2013 tarihinde konutundan ayrıldıktan daha sonra tekrar haber alınamamış ve o tarihte polis takımları tarafınca yapılan araştırmalarda Demir’e ilişkin rastgele bir ize rastlanamamıştı. 8 yılın akabinde belgeyi bir daha açan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği grupları, kayıp Akif Demir’in son olarak Cihan M. (29) ve Halil Ö. (39) isimli şahıslarla görüştüğünü tespit etti. Takımlar, Akif Demir’i öldürmüş olabilecekleri bedellendirilen Cihan M. ve Halil Ö.’yü 3 Şubat 2021 tarihinde gözaltına aldı. Halil Ö., emniyetteki sorgusunda Akif Demir’i alacak verecek sıkıntısı sebebiyle ortalarında çıkan tartışmada öldürdüğünü itiraf etti. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Halil Ö. tutuklanırken, Cihan M. ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

“AKİF DEMİR’İN ÖLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

‘Kasten öldürme’ cürmünden yargılanan sanık, Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesinde bir daha hakim karşısına çıktı. Duruşmaya taraf avukatları, Akif Demir’in kızı A. Demir, şahit ve tutuklu sanık Halil Ö. katıldı. Şahit olarak dinlenen Murat K., “Hatırlamadığım bir tarihte sanık Halil ile ismini bilmediğim bir ortağı, Karamürsel’de İznik yolu üstündeki inhisar büfesini 45 bin TL bedelle maktul Akif Demir’e devretti. Akif satış bedeli olarak aracını Halil’e vermişti. daha sonraki süreçte büfenin işletmesiyle ilgili olarak ruhsat konusunda birtakım problemler yaşandı. O tarihte bu meseleleri çözmek maksadıyla belediyeye birkaç defa gittiğimizi hatırlıyorum. Akif Demir büfeyi işletmeye başladığında ben de kendisine büfede yardımcı olacağım için hususla ilgiliydim. daha sonrasında ruhsatla ilgili sorunlar halledilemedi, bilahare satıştan vazgeçilerek satış bedelinin de Halil tarafınca Akif Demir’e iade edilmesi gündeme geldi. Taraflar bu mevzuyu konuşmaya başladılar. Bir seferinde Halil büfeye geldiğinde Akif ile ortalarında bir tartışma oldu. Ruhsatta çıkan sıkıntılar sebebiyle satıştan vazgeçildikten daha sonra Akif bana, ‘Halil bana 25 bin TL’mi iade etti ancak 20 bin TL alacağım kaldı’ dedi. Fakat benim bu hususta ayrıntılı bilgim yoktur. daha sonraki süreçte kalan 20 bin TL’nin ödenip ödenmediğini bilmiyorum” dedi.

Mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Halil Ö.’nün haksız tahrik indirimleri de uygulanarak 12 yıldan 18 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etti.

“MÜTALAAYI KABUL ETMİYORUZ”

Akif Demir’in ailesinin avukatı His Usanmaz, “Biz müşteki taraf olarak, evrakta yaptığımız incelemelerde, şahit beyanlarına ve olayın oluşuna bakılırsa Akif Demir’in bir plan dahilinde tahammüden öldürüldüğü kanısındayız. hadisede tasarlama vardır, maktulün sanığı tahrik teşkil edecek bir hareketi de yoktur. Sanık cürümden kurtulmak için bunları ileri sürmüştür. Her ne kadar savcılık mütalaasında cürmün sıradan halinin gerçekleştiğine ve haksız tahrik kararlarının uygulanmasına ait görüş bildirmişse de şahit beyanları ve öteki kanıtlar, bunun gerçek olmadığını ortaya koymuştur. ötürüsıyla, biz sanığın haksız tahrik indirimi uygulanmadan TCK 82/1a unsuruna mucibince cezalandırması gerektiğini kıymetlendiriyoruz. Aksi biçimde, adalet yerini bulamayacaktır. Mütalaayı kabul etmiyoruz, bu sanığa ceza değil mükafattır” diye konuştu.

“BABAMIN KATİLİ yıllarCE ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK DIŞARIDA DOLAŞMIŞ”

Duruşmanın akabinde açıklama yapan Akif Demir’in kızı A., “8-9 yıl evvel kayıp ilanıyla babamı aramıştık lakin babam kayıp değilmiş, Halil Ö. isimli şahıs tarafınca canice öldürülmüş. Babam bu sanık tarafınca uçurumdan atılmış ve üstüne moloz yığınları dökülmüş. Babamın katili yıllarce elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşmış. Sanık Halil’in gerekli cezaları almasını istiyorum, yeteri kadar ceza verilmiyor ve fazlaca sıradane alınıyor. Olay tarihinde ben 14 yaşındaydım ve babamla tatile gidecektik lakin saat 24.00’te babamın telefonuna ulaşamadık, aslına bakarsanız Halil babamın telefonunu ayağıyla ezerek kırdığını söylemiş. Birini öldürmek bu kadar kolay olmamalı. bu biçimde herkes birilerini öldürür ve bir iki yıl cezaevinde kalıp çıkabilir. bu biçimde içeride yatan bütün bireyler hafifçelettirilmiş ceza ile çıksınlar. Bu kadar kolay mı birini öldürüp, uçurumdan atmak ve 8 yıl boyunca susmak. Onun evlatlarıyla güle oynaya vakit geçirmesi bu kadar kolay mı? Ben 8 sene boyunca ‘Babam nerde, yaşıyor mu, nasıl?’ kanısıyla yaşarken o evlatlarıyla bir arada yaşıyordu. Benim babamın bir mezarı bile yok, cesedi bile bulunmadı, molozların içinde kalmış bir durumda. Bunu yapan Halil ancak içeride yatmayacak olan kişi de Halil. Adalet yerini bulmuyor. Yatacağı 3-4 yıl mahpusla mi bunun cezası ödenecek, hangimizin bu biçimde can güvenliği müdafaa altında. Bu adamın yine cinayet işlemeyeceği ne malum” formunda konuştu.