Avrupa’nın en hayli iştirakli satranç şampiyonası başladı

Manolya

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin en büyük spor tertiplerinden biri olan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış merasimin akabinde başladı. Açılış merasimine, Federasyon Lideri Gülkız Tulay, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Konya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Abdurrahman Şahin, atletleri ve hakemler katıldı. Pandemi kuralları çerçevesinde turnuva salonunda bulunamayan veliler, antrenörler ve konuklar için açılış merasimi canlı olarak açık alanlara kurulan ekranlara yansıtıldı.

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarında gayret etmek için 81 vilayetten 6 bini aşkın atlet kıyasıya gayret etti. Bu yıl şampiyonada, Yıldızlarda 420 sportmen küçüklerde ise 951 sportmen olmak üzere toplam bin 371 atlet çaba edecek. Küçükler ve yıldızlarda derece elde eden atletler ulusal kadro havuzuna girmeye hak kazanacak ve her yaş kategorisinde dereceye giren atletler milletlerarası turnuvalarda Türkiye’yi temsil edecek.

“HEYECANINIZI GÖZLERİNİZDE VE GÜLÜMSEMENİZDE GÖRÜYORUM”

Açılış merasiminde konuşma yapan Federasyon Liderimiz Gülkız Tulay velilere ve atletlere seslenerek pandemi kurallarına uygun hareket edilmesinin altını çizdi. Gülkız Tulay açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Uzun ortadan daha sonra gerçekleştirdiğimiz yüz yüze turnuvamıza katılımınızdan dolayı heyecanınızı gözlerinizde, gülümsemelerinizde görüyorum. En az ben de sizler kadar heyecanlıyım. Lakin heyecanınızı anlamakla bir arada riskli bir devirden geçtiğimizi de hatırlatmak istiyorum. Lütfen salonlarımızda maskelerimizi bir an olsun çıkarmayalım. Yedek maskelerimiz hazırda bulunuyor ve istediğiniz vakit kullanabilirsiniz. Lütfen ellerimizi sık sık dezenfekte etmeye itina gösterelim. Sizler için salonlarımızda su istasyonları ve hijyen alanları oluşturduk. Pahalı hakemlerimiz ve nazaranvli arkadaşlarımız sizlerin muhtaçlıkları ile her vakit ki üzere süratlice ilgilenecekler.

EVVEL SIHHAT UNSURUYLA YOLA ÇIKTIK

Sevgili veliler, sizleri ne yazık ki bu yıl açılış törenimizde salonlarımıza alamıyoruz ve dışarıdaki bekleme alanlarında konuk ediyoruz. Evvel sıhhat unsurundan yola çıkarak, çocuklarımızı düşünerek turnuvamızda pandemi kurallarına uygun biçimde hareket ediyoruz. İçeride ve dışarıda 20’ye yakın sıhhat çalışanımız, salonlarımızın girişlerinde bulunan ateş ölçerlerimiz ve termal kameramız da hazır bulunuyor. Salonlarımızın içi dezenfekte edildi ve her cinsten daha sonra edilmeye devam edecek. Hergün aktüel HES kodları ile e-devlet üzerinden risk denetimleri yapılacak. Pandemiye karşı bu yıl uyum merkezimi kurduk. 7/24 sizlerin hizmetinde. bir daha de en küçük karşılaştığımız mümkün bir riskte izolasyon alanımızı devreye sokacağız.”

Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı ise satranç sporunun en değerli turnuvalarından birinin Konya’da düzenlenmesinden dolayı Türkiye Satranç Federasyonu’na teşekkür ederek tüm atletlere muvaffakiyetler diledi.

Konya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Abdurrahman Şahin sporun çocukların ve gençlerin gelişmeninde değerli rol oynadığına dikkat çekerek şu tabirlere yer verdi:

“Her yıl sömestr tatilinde düzenlenen ve tüm satranç ailemizi bir ortaya getiren Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarının vilayetimizde düzenlenmesine vesile olan Türkiye Satranç Federasyonu Liderimiz Gülkız Tulay’a teşekkür ediyorum. Sporun bileştirici ruhu ile gençlerimiz sportif müsakabalarla hem gayret azmini kazanırken hem yeni dostluk yeni arkadaşlıklar edinecekler.”

Federasyonumuz tarafınca tertip sürecinde olumsuz her türlü durum karşısında bakılırsav yapacak kriz merkezi de oluşturuldu. Sevgili konuklarımız, Federasyon yetkililerimiz ile vilayet ve ilçe temsilcilerimizin olduğu Kriz Merkezi’e konaklama, ulaşım, hastalık üzere her türlü aksilikler için gidebilirler. Kriz Merkezimiz 4 Eylül 2021 Cumartesi günü saat 15.00’e kadar devam edecektir.

Hibya Haber Ajansı