Audi kaynak noktalarını yapay zekayla denetim ediyor

Biricik

New member
Üretim süreçlerine yapay zekayı dahil etme tarafında birfazlaca projeyi sürdüren Audi, Neckarsulm tesislerinde yeni bir pilot projeye imza atıyor.

Proje, üretim adedi yüksek olan modellerde punta kaynakların kalite denetiminin yapay zeka ile gerçekleştirilmesi temeline dayanıyor.

Bir Audi A6’nın gövdesini oluşturan modüller, yaklaşık 5 bin 300 punta kaynağıyla birleştiriliyor. Bugüne kadar, bu nokta kaynakların denetimi, üretim çalışanı tarafınca, rastgele tahliller ve manuel olarak yapılan ultrason formlarıyla gerçekleştiriliyordu.

Yeni projeyle üretim, inovasyon idaresi, dijitalleştirme planlaması ve BT alanlarından uzmanlar, punta kaynaklarının kalitesini belirlemenin fazlaca daha akıllı ve süratli bir yolunu test ediyor. Neckarsulm tesislerinde “WPS Analytics” pilot projesinin bir modülü olarak, Mathias Mayer ve Andreas Rieker liderliğindeki takım, kalite anormalliklerini otomatik ve gerçek vakitli olarak tespit etmek için yapay zeka (AI) kullanıyor.

Projeyle ilgili bilgi veren ve şu anda gelinen noktadan son derece memnun olduklarını söyleyen AUDI AG Üretim ve Lojistik Teslimat İdaresi Dijitalleştirme Lideri Michael Haeffner, ” Volkswagen Kümesi‘nda dijital üretim ve lojistik için bir pilot tesis olarak gayemiz, seri üretim safhasında kullanılacak dijital tahlilleri geliştirmek ve test etmek. AI kullanmasıyla, Audi’yi ve pozisyonunu geleceğe uygun hale getirecek kıymetli bir anahtar teknolojiyi burada test ediyoruz.” dedi.

Hala Neckarsulm tesisinde üretilen Audi A6/A7 modellerinin gövde imalatında denenen projenin temelinde yer alan algoritmada, grafiksel bir kullanıcı arayüzü ve kalite tahlilleri için kullanılan bir uygulama bulunuyor. Projeyle, bu algoritmanın gelecekte gövde imalatı sırasında yapılan kaynak noktalarının tamamına yakınını tahlil etmesi amaçlanıyor. bu biçimdece, gelecek devirlerde kaynak proseslerinin kalitesinin otomatik olarak denetimi ve daima olarak optimize edilebilmesinin sağlanması da hedefleniyor.

WPS, Önleyici Bakım için de fırsat sunuyor

Audi, Volkswagen Kümesi’nin Industrial Cloud-Endüstriyel Bulut-un bir kesimi olarak bu istikametteki çalışmalarda liderliği yürütüyor. Birincil maksadı verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak olan sistem, kümenin dünya çapındaki fabrikalarından gelen üretim bilgilerini tek ve kuvvetli bir dijital platformda bir ortaya getiriyor. Bağlı her site, makineleri, araçları ve sistemleri için gerekli uygulamaları, motamot bir uygulama mağazasında olduğu üzere direkt Endüstriyel Bulut’tan indirebiliyor ve bu biçimdece mamüllerini daha da verimli bir biçimde üretebiliyor. “WPS Analytics” algoritması ve panelinin Neckarsulm’da başarılı olmasının akabinde, küme genelindeki fazlaca sayıda fabrikaya dağıtımı planlanıyor.

Audi üretim süreçlerini daha verimli hale getirmek için bir algoritma kullanan öteki bir uygulamasını da gelecek yılın başında Ingolstadt pres fabrikasında hayata geçirmeyi planlıyor. Araç gövdesindeki çatlaklar üzere kalite kusurlarını tespit edecek bir yapay zeka kullanılacak. Bu proje hem de Audi’nin dijital fabrika dönüşümü ve inovasyon kurduğu global yetkinlik ağı Automotive Initiative 2025 (AI25) için de örnek olacak. Audi’nin sonuncu gayesi, Dijitalleşme yoluyla üretim ve lojistiği daha esnek ve verimli hale getirmek istikametinde çalışmalara imza atan Audi, yenilikçi teknolojileriyle çalışanlarına da yardımcı oluyor, onları yorucu fizikî nazaranvlerden ve monoton manuel misyonlardan kurtarıyor.

Carmedya.com – Son Dakika Haberleri

Volkswagen Kümesi, Yapay Zeka, Pilot, Audi, Araba, Haber