Apple kullanıcıları iOS 15’e geçmek için çabuk etmiyor: Pekala fakat niye?

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Tahlil firması Mixpanel’in raporuna bakılırsa, kullanıcılar Apple’ın yeni taşınabilir işletim sistemini kurmaya fazlaca istekli değiller. Pazartesi gecesi yayınlanan iOS 15‘in kullanım oranı çabucak hemen yüzde 9‘a ulaşmış değil. halbuki ki geçen yıl birinci 48 saatte Apple aygıt sahiplerinin yüzde 14.5’i iOS 14‘e geçmişti.

Şirketin yeni taşınabilir işletim sisteminin düşük viteste ilerlemesi iOS 15 için duyurulan ilgi cazibeli özelliklerin ertlenmesine bağlanabilir. Bilhassa de iPhone ve iPad sahiplerinin FaceTime görüşmelerinde arkadaşları ile eş vakitli olarak sinema izlemesi yahut müzik dinlemesini sağlayacak SharePlay özelliğinin.

Güncelleme siyasetindeki değişiklik de tesirli oldu

Apple geçtiğimiz aylarda iOS 14’te kalmak isteyen iPhone kullanıcılarının artık kıymetli güvenlik güncellemelerini almaya devam etme seçeneğine sahip olacağını duyurdu. Muhtemelen bu siyaset değişikliği de iOS 15’in düşük benimsenme oranına katkıda bulunuyor.

iOS 14 ise widget’larıyla dikkat çekmişti. Widget özelliğini denemek isteyen Apple kullanıcıları, yeni sürümün yayınlanmasından daha sonraki birinci günlerde işletim sistemini denemeye karar vermiş ve iOS 14 daha süratli bir biçimde yaygınlaşmaya başlamıştı.