Ankara’nın 2. kent hastanesi açılıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
HANDE ATILGAN Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen merasim ile yarın yapılacak açılışla Türkiye’nin 20’nci, başşehrin ikinci Kent Hastanesi hizmete alınacak. Hastane, Ankara’nın nüfus bakımından ağır bölgelerinden olan Keçiören ve Yenimahalle’deki gereksinimi ve bölgedeki altı hastane ile 17 semt polikliniğinin hizmet gücünün kıymetli kısmını bünyesinde toplayacak. Yaklaşık dört bin yatak kapasiteli hastane, bir milyon metrekarenin üstündeki yeriyle Türkiye’nin en büyük alana sahip hastanesi olmaya hazırlanıyor.

Hastanenin planı, medikal otelden bir üniversite binasına, iki helikopter pisti ile ticari bölgeden elektrik, ısıtma ve soğutma gücü üreten birleşik bir güç üretim sistemine kadar bir sıhhat kompleksi olarak hazırlandı.

Eskiler ‘dal hastanesi’ oldu

Açılış, bölgedeki hastanelerin kapatılma sonucuyla da gündemdeydi. Bakanlık son olarak geçen hafta hastane idarelerine gönderdiği yazıyla, bölgedeki esaslı hastanelerin eğitim ve araştırma statülerini kaldırırken, Dr. Sami Ulus Bayan Doğum Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları ve Zübeyde Hanım Bayan Hastalıkları Hastanelerinin “dal hastanesi”; kısmen taşınan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesinin de genel hastane olarak hizmet vermesini kararlaştırdı. Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise müstakil hastane statüsü kaldırılması sebebiyle kapatılacağı katılaştı.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, açılışa günler kala yaptığı açıklamada; 12’si ana kısım olan 35 uzmanlık alanında 50 yıldır hizmet veren ve Bakanlığın kansere karşı elindeki tek uzman hastanesi olan Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kapatılacağı savlarını yalanlayarak, “kapatılacak hastane olmadığı”nı vurgulamıştı. Bölgenin kıymetli hastanelerindeki eğitim takımları ve birtakım uzman sıhhat çalışanları ise yeni hastaneye geçiş için eski çalışma alanlarını boşalttı.
Birinci kent hastanesi de Ankara’da 100 yıldan fazla tıp eğitimi ve sıhhat hizmeti veren Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Bayan Doğum Hastanesi üzere yedi hastanenin faaliyetlerinin sona ermesi sebebiyle gündeme oturmuştu.