Ağdaki balıkların etrafını sardığı yılanı balıkçı kurtardı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Derik ilçesine 22 kilometre uzaklıkta bulunan kırsal Kayacık ile Dumanlı mahalleleri içinde bulunan ve Dumlu Barajı’nın getirdiği suyla gölete dönüşen, kuraklık niçiniyle de kurumaya başlayan alanda balık avlayan Ahmet Erol’un ağına 40’a yakın balık takıldı. Ağı sudan çıkaran Erol, balıkların etrafını sararak sıkıştırdığı su yılanını gördü. Kısa vadeli şaşkınlık yaşayan Erol, yılanı, balıkların içinden uzun uğraşlar kararı kurtarmayı başardı.

‘İLK KEZ BU TÜRLÜ BİR ŞEY GÖRDÜM’

Yaklaşık 1 metre uzunluğundaki yılanı yine suya bırakan Erol, 10 yıldır balık avladığını ve birinci sefer bu biçimde bir şey gördüğünü tabir ederek, “Aynalı sazanları göletten çıkardım. Yılanı gördüm. Balıkları etrafından çıkartıp yılanı tabiata saldım. Kuraklık niçiniyle gölette su olmadığı için de suyu azalmış durumda. Balıklar yavaş yavaş ölüyor” dedi.

‘AVA GİDERKEN AVLANMIŞ’

Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zülfü Yıldız, Türkiye’de 2 tıp su yılanı yaşadığı belirterek, “Bölgemizde damalı su yılanı baskın tıp olarak yaşamaktadır. Su yılanları balıklar, kurbağalar ve su kuşları üzere omurgalı canlılarla beslenir. Büyük ihtimal ağa takılan balıkları görür görmez onları avlamaya çalışmış. Tahminen birini de yemiş olabilir. Pulları balık ağına sıkışmış. O biçimde sıkışınca da balıkların içinde kalmış. bu biçimdelikle ava giderken avlanmış. Balıkçı da onu çekip kurtarmış” dedi.

Türün zararsız ve ısırgan olmadığını belirten Prof. Dr. Yıldız, damalı su yılanını doğal habitatına bırakan balıkçıya da teşekkür etti.