20 kızıl geyik için keyifli haber

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ELİF ALTIN İstanbul – 20 adet kızıl geyiğin 16 Eylül 2022’de ihaleye çıkarılmasına ait Afyonkarahisar Yönetim Mahkemesi’ne başvuran Yapan, sürecin hukuka karşıt olduğunu, ekolojik istikrarın ögesi olan ve kuşağı tükenmekte olan kızıl geyiklerinin öldürülmesi kararınu doğuracağını, ihale çeşidinin kiraya verme olarak yazıldığını lakin yapılan sürecin öldürme süreci olduğunu, kamunun ve davalı yönetimin vazifesinin doğal hayatı korumak ve yaban hayatını desteklemek olduğunu, kamu gücünün, kamu menfaatine uygun kullanılmadığını belirterek yürütmesinin durdurulmasını istedi. Başvuruyu pahalandıran Afyonkarahisar Yönetim Mahkemesi, dava konusu ihale sürecin avlakların kiraya verilmesine ait olması, ihale sürecinin tamamlanması ve ihaleye ait kontratın imzalanarak uygulanması halinde telafisi güç ziyan doğurabileceğini belirterek davalı yönetimin savunmasının alınması ve birtakım dokümanların belgeye gönderilmesine kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Milliyet’e konuşan avukat Yapan, “595 bin TL paha biçilen Eskişehir, Kütahya, Afyon ve Denizli’deki toplam 20 geyiğin canı kurtuldu. Bilinmeli ki av turizmi bir cümbüş spor değil, cinayettir. 2 yıl evvel de Eskişehir’de 18 geyiğin avlanmasını yürütme durdurmuş ve iptal ettirmiştim” dedi.