150 yıllık düğmeli ilkokul özgünlüğüyle ilgi çekiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Akseki’nin Belenalan Mahallesi’ndeki tarihi 150 yıl öncesine dayanan düğme tekniğiyle inşa edilen ilkokul, ziyaretçileri vakit seyahatine çıkarıyor. İçerisinde ahşap sıraları, öğretmen odası, iş eğitimi odası ve 2 sınıfıyla özgünlüğünü koruyan okulda 1, 2 ve 3’üncü sınıf öğrencileri bir sınıfta, 4 ve 5’inci sınıf öğrencileri de başka sınıfta eğitim almış.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı tarafınca müdafaaya alınan okulda, yöre halkının çoğunluğunun eğitim aldığı açıklandı. Vakit zaman okuldaki sınıfını ziyaret eden Ahmet Arıcı (58), öğrencilik günlerine geri dönüyor. Sıralarda geçen bir anısını da anlatan Arıcı, “Ben o tarihlerde 2’nci sınıftaydım. Tek öğretmen 1’den 5’e kadar tüm öğrencilere eğitim verirdi. 5’inci sınıflara ‘Pi’ sayısını sordu. Onlar bilemedi, ben parmak kaldırıp anlattım. O devir 5’inci sınıflara fazlaca kızmıştı bilmedikleri için” dedi.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Ünite Müdürü Cemil Karabayram, okulun tarihi bir yapıya sahip olduğunu ve bu tipten yapıların müdafaa altına alındığını söylemiş oldu. Kimi yerlerinde uygunlaştırma çalışmaları yapılacağını anlatan Karabayram, “Okulun ismini ‘Zaman tüneli’ koyduk. Adeta bir vakit seyahatine çıkarıyor insanı. Antalya Valimiz Ersin Yazıcı, bu cinsten yapıların korunması için büyük hassasiyet gösteriyor. Düğme tekniğiyle inşa edilen bu yapı bugüne kadar ayakta kalabildi. İçerisi büsbütün özgünlüğünü koruyor” diye konuştu.

Okulu ziyaret edip bol ölçüde fotoğraf çeken Alman turist kümesi, düğme tekniğine ve geçen senelera karşın yapının özgünlüğünü muhafazasına yönelik rehberlerine sorular sordu.