Yüksel Kazmirci hayatını kaybetti

Libero

New member
Göztepe Spor Kulübü eski liderlerinden Yüksel Kazmirci, 91 yaşında hayatın kaybetti.

Göztepe Spor Kulübü eski liderlerinden ve İzmir’in bir periyot en ünlü sinemalarından Yıldız Sineması’nın eski sahibi Yüksel Kazmirci ömrünü kaybetti. 91 yaşındaki Kazmirci’nin yaşlılığa bağlı sebepler niçiniyle hayatını yitirdiği öğrenildi.

Kazmirci’nin vefatı üzerine Göztepe Spor Kulübü de baş sıhhati bildirisi yayımladı. Sarı-kırmızılı kulüp, iletisinde şu sözlere yer verdi:

“Eski liderlerimizden Yüksel Kazmirci’nin vefat haberini derin bir ıstırapla öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz.”

YILDIZ SİNEMASININ SAHİBİYDİ

Yüksel Kazmirci bununla birlikte tarihi Yıldız Sineması’nın sahibiydi. Evvelce yazlık bir sinema iken, 1953 yılında kapalı bir sinemaya dönüştürülmüştü. 1957’de bir daha inşa edilmiş ve bugünkü ismiyle kapılarını 22 Mart’ta Zeki Müren konseriyle açmıştı. Yıldız Sineması vakit içinde sihirbaz şovlarından konserlere, operetlerden tiyatrolara kadar farklı bir epey sanat etkinliklerinin gerçekleşti. 1955 yılında ülkemiz ve İsveç güreş ulusal ekiplerinin karşılaşmalarına bile konut sahipliği yapan bir kültür merkezi oldu.

İzmirliler için özel bir yeri bulunan, bin 800 koltuk kapasitesiyle, üstü açılıp kapanan tavanıyla periyodunun en büyük ve değerli sinema salonlarından olan Yıldız Sineması, yıllar geçtikçe ekonomik problemlerle boğuşmaya başladı. Sahibi Yüksel Kazmirci’nin sinemayı ayakta tutmak için verdği uğraş 1988 yılında son buldu. Kazmirci’nin oğlunun fikriyle 1988 yılından itibaren ekonomik gelir olması için halı saha olarak hizmet vermeye başladı.

çabucak sonrasında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir vakit içinder İzmir’in en uğrak yeri olan Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ı kentte kazandırmak için 26 milyona satın aldı.

Yüksel Kazmirci sinemayla ilgili o periyot şu tabirleri kullanmıştı:

“Ben 90 yaşındayım ve hayatımın 70 yılı bu sinemada geçti. Ben ömrümde ailemle pazar kahvaltısı yapmadım. Zira sinema için pazar fazlaca kıymetliydi. hayatımı bu biçimde yaşadığım için de memnunum. Belediyenin burayı alması koruma ederek yaşatması benim için büyük memnunluk. Burası benim hayatım. Şu anda sinemaların durumunu biliyorsunuz. Fakat ben bir günde 10 bin bilet kestiğimi hatırlıyorum. Zeki Müren konseri ile açılmıştı lakin ben yoğunluktan o konseri izleyemedim örneğin. Artık belediye aldı. Burayı atıl bir biçimden kurtardı. Burası bir tarih. Tarihimize sahip çıkmak gerekir.”