Yer: İstanbul! Özgür bırakıldı, 6 gün daha sonra sevgilisini öldürdü

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ümraniye’de yaşayan Kırgızistan asıllı Aıdanah Abykaliewa (41), kendisini darbettiğini öne sürerek, birlikte yaşadığı Türkmenistan asıllı sevgilisi Aman Usanov’dan (36) 24 Şubat günü karakolda şikayetçi oldu. Polis takımlarınca gözaltına alınan kuşkulu Usanov, emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılık, tabirinin alınmasının akabinde şüpheliyi ‘sıradan yaralama’ hatasından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk etti. Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunda kuşkulu Usanov, Türkiye’de kaçak olarak yaşadığını, garson olarak çalıştığını ve sabıkasının olduğunu söylemiş oldu.

‘SEVGİLİMİN MAHALLEDE BİR GÖNÜL MÜNASEBETİ KURDUĞUNU ANLADIM’

Usanov’un sorgusunda emniyetteki tabirlerini yine ettiğini belirterek “Mahallemizde bir olay yaşadık. Sevgilimin mahallede bir gönül bağı kurduğunu anladım ve gizlice onları takip etmeye başladım. daha sonra 2 kişi tehdit etmeye başladı. ‘Sen kızı niye korkutuyorsun, niye rahatsız ediyorsun’ diye bana çıkıştılar. Ben bu durumu sevgilimle konuşunca o da bana ‘Evet sevgilim var ne olmuş yani’ diye karşılıklar verdi. Bu 2 şahıs beni silahla tehdit ettiler, beni görüntüye aldılar. daha sonraki günlerde beni bir daha yakaladılar ve görüntü çektirdiler. Ben karakola gidip durumu anlattım fakat bana yardımcı olmadılar, tutanak tutmadılar. ‘Git biraz sakinleş kendine gel’ dediler. Haklarım bana hatırlatılmadı, bu yüzden mağduriyet yaşadım” halinde kendisini savunduğu öğrenildi.

AVUKATTAN HAKSIZ TAHRİK SAVUNMASI

Kuşkulu Usanov’un avukatı ise müvekkilinin beyanlarına katıldığını, kaçma yahut kanıt karartma durumunun kelam konusu olmadığını öne sürerek, “Müvekkilim haksız tahrike maruz kalmıştır. Müşteki müvekkilimi tehdit eden şahıslarla hareket etmiştir” dedi. Avukat, müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti. Hakimlik ise cürmün vasıf ve mahiyetini dikkate alarak ‘sıradan yaralama’ cürmünden savcılığın tutuklanma talebini reddetti. Hakimlik, şüphelinin yurt dışına çıkmama ve imza biçimindeki isimli denetim önlemleriyle hür bırakılmasına karar verdi.

HÜR BIRAKILMASINDAN 6 GÜN daha sonra CİNAYET İŞLEDİ

Kuşkulu Aman Usanov’un hür bırakılmasından 6 gün daha sonraki tarih olan 1 Mart 2022’de sevgilisi Aıdanah Abykaliewa içinde tartışma çıktı. Ümraniye Site Mahallesi’nde akşam 21.00 sıralarında başlayan tartışmada kuşkulu Usanov, Abykaliewa’yı boğazından bıçakladı. Komşuların durumu bildirmesi üzerine olay yerine polis ve sıhhat grupları geldi. Polis takımları kuşkulu Usanov’u gözaltına alırken, Abykaliewa olay yerinde hayatını kaybetti. Savcılık talimatıyla ‘Kasten öldürme’ hatasından gözaltına alınan Aman Usanov’un emniyetteki süreçlerinin devam ettiği öğrenildi.

‘HİÇ BEKLEDİĞİMİZ BİR ŞEY DEĞİLDİ’

Mahalle esnaflarından Ersin Külah, “Arkadaş tanıdığımız bir arkadaştı, daima gelen bir arkadaştı. Uygun bir çocuktu. Hiç beklediğimiz bir şey değildi ancak bir anda şok olduk. Karısını da tanıyorduk, karısıyla daima görüşüyorduk. duyar duymaz biz de şok olduk. Beklediğimiz bir çocuk değildi, eşi de hayli düzgündü. Daha öncesinden herbiçimde bir tartışmaları olmuş, karakola gitmişler, 2-3 gün daha sonra da bu olay yaşandı. Hiç beklediğimiz bir şey değildi” halinde konuştu.

Mağazayı kapattıkları sırada polisleri gördüklerini belirten Ersin Külah, “Bıçaklayarak öldürdüğünü duyduk” dedi.

GÜRÜLTÜ niçinİYLE DAHA EVVEL MESKENLERİNE POLİS GELMİŞ

Mağazayı kapatacağı sırada polisleri gördüğünü kaydeden Fazilet Külah, “daha sonrasında olayın yaşandığını duydum. Bütün esnaf arkadaşlar aslına bakarsan kapıdaydık. 20.20 üzere bankamatiğe para çekmeye gidip dönerken annesini kapıda gördüm. Telaşla bir yerlere koşuyordu, dükkana yetişeceğim diye farkına varamadım ne olduğunun. 10 dakika daha sonra polis grupları geldi esasen, olayın olduğunu anladık. Dün akşam polis takımlarınca hiç bir açıklama yapılmadı, daireye kimse alınmadı. Bugün duyduğumuza bakılırsa eşini boğazından yaralamış. Daha evvelinde bir iki sefer polis grupları de gürültüden ortalarındaki arbededen dolayı konutlarına gelmiş bildiğim kadarıyla” sözlerini kullandı.