Ünlülere saplantılı şahısların zeka düzeyi daha düşük olabilir

Kamelya

New member
Macar araştırmacıların düzenlediği ve BMC Psychology isimli akademik mecmuada yayımlanan çalışmada, ünlülere tapmayla bilişsel testlerde daha düşük performans gösterme içinde direkt bir bağlantı tespit edildi. Independent Türkçe’nin haberine göre; araştırma, 30 sözcükten oluşan bir sözcük dağarcığı testi ve bir sayı sembolü değiştirme testi de dahil bir dizi nazaranvi tamamlayan, 1763 yetişkinin katıldığı bir anket kullanılarak yapıldı. Çalışmaya katılanlar, ünlü bireylere ne kadar ilgi duyduklarının belirlenmesi için oluşturulan bir ünlülere yönelik tavır ölçeği anketini de doldurdu.

Anket, iştirakçilerin bir dizi soruya sıradançe Evet yahut Hayır cevabını vermesini gerektiriyordu. Sorular içinde ise; Sevdiğim ünlünün şahsi alışkanlıklarını sık sık öğrenmek zorunda hissediyorum, En sevdiğim ünlünün hayatının detaylarına kafayı takıyorum ve En sevdiğim ünlüyle tanışacak kadar şanslı olsaydım ve benden kendisine yeterlilik olsun diye yasadışı bir şey yapmamı isteseydi muhtemelen yapardım’ üzere sözler yer aldı.

niye Mİ SONUÇ BU BİLİNMİYOR

Araştırmacılar, ünlülere yönelik tavır ölçeğinde en yüksek puanı alanların, iki bilişsel yetenek testinde de daha düşük performans gösterdiği kararına vardı. Fakat araştırmacılar, ünlü kültürüne takıntının düşük bilişsel yeteneklere sahip olmanın bir sebebi mi yoksa bunun bir kararı mu olduğunu belirleyemediklerini kabul etti.

PsyPost’a konuşan araştırmacılar, “Gelecekte yapılacak araştırmalar, sevilen bir ünlüyü takip etmeye dair zihinsel meşguliyeti sürdürmek için harcanan bilişsel eforun, kişinin dikkat ve öbür bilişsel marifetler gerektiren nazaranvlerdeki performansına müdahale edebileceği tarafındaki savımız için daha fazla takviye aramalı” dedi.

DİKKATLİCE İZLENMELİ

Araştırmamız, birinin en sevdiği ünlüye karşı kuvvetli bir saplantı geliştirmesinin, bilişsel testlerde daha düşük puan almasına niye olduğunu kanıtlamasa bile (ünlülere) karşı hissedilen hislerin dikkatlice gözlemlenmesinin makul olabileceğine işaret ediyor.

Annemizi Saklarken 6. yeni kısım 2. fragmanı