‘Ülkemin bayanlarına özgürlük istiyorum’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çiğdem Yılmaz / İSTANBUL – Rusya-Ukrayna savaşında 12. gün geride kaldı. Birleşmiş Milletler, savaşın başladığından 24 Şubat’tan bu yana ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı sayısının 1.7 milyonu bulduğunu deklare etti. Türkiye’ye üçüncü ülkelerden gelen Ukraynalı sayısının 20 bini aştığı açıklandı. Türkiye’ye sığınan isimlerlen biri de 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Anastasiia Sytmk. Savaş başladığında Rusya’da bulunan Anastasiia, savaş niçiniyle Ukrayna’ya gidemeyince İstanbul’da gelmiş. Milliyet, İstanbul’da bir hostelde kalan Anastasiia Sytmk ile buluştu. Ülkesi ismine savaşmak istediğini söyleyen Sytmk, Dünya Bayanlar Günün’nde tüm bayanlara seslendi: “Ülkemin bayanlarına özgürlük istiyorum. Bu dileğimi, 8 Mart’ta dünyanın her yerindeki bayanların da Ukrayna’daki bayanlar için dilemesini talep ediyorum.”

‘Kadınlar birleşin’

Ailesinin Ukrayna’da bir sığınakta kaldığını anlatan Anastasiia Sytmk, ülkesi için barış ve huzur istedi:

“Benim ülkemde günlerdir beşerler ölüyor. Bu durum bizler için epey acı. Annem , babam, 14 yaşındaki kardeşim ve öbür bütün aile bireylerim şu an Ukrayna’da. Erkeler ve savaşabilecek bayanlar şu anda ülkem için savaşıyor. Öbür bayanlar ise farklı biçimde ülke savunmasına takviye oluyor. Siviller ölüyor ve dünya seyrediyor. Birilerinin bu savaşa ‘Dur’ demesi gerekiyor. Gidebilen ülkeden ayrıldı fakat milyonlarca insan hâlâ rastgele bir can güvenliği olmadan Ukrayna’da. Biz aslına bakarsanız gitmek değil, ülkemizde kalmak istiyoruz. Bir bayan olarak ülkem için bir an evvel huzur ve barış istiyorum. Bütün Ukraynalı bayanlar, Rusya’nın ülkemize yaptıkları karşısında birleşmeli ve ülkesine sahip çıkması gerekiyor. Zira savaşın en büyük mağduru her vakit bayanlar ve çocuklar oluyor. Bu dünyanın her yerinde bu biçimde. Binlerce bayan, eşleri olmadan farklı ülkelere gitmek zorunda kalıyor.”

‘İşgal bitene kadar buradayım’

Ülkelerindeki savaşı protesto eden bur küme Ukrayna vatandaşı, Beyoğlu, Odakule’de toplanıp Rusya’nın işgalini protesto ediyor. Bu protestolara her gün katıldığını söyleyen Anastasiia Sytmk, “Tüm dünya sesimizi duysun, ‘Rusya ülkemizi işgal ediyor’ Bu işgal bitene kadar her gün buraya gelmeye devam edeceğim” dedi.

12. günü geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşında, birden fazla bayan ve çocuk 10 binlerce Ukraynalı memleket-lerinden kaçarak komşu ülkelere sığındı. Birleşmiş Milletler, Ukrayna’dan savaş niçiniyle kaçan sivillerin sayısının 1.7 milyonu bulduğunu duyurdu. Bu sayının 4 milyona ulaşması bekleniyor.