Türk dokumacılık dalı global büyümesine dizaynla güç katacak

Manolya

Global Mod
Global Mod
İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafınca 15 yıldır gerçekleştirilen Milletlerarası Kumaş Tasarım Müsabakası, bu yıldan itibaren ‘Futuretex İstanbul’ ismi altında devam edecek. İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, “Türk tekstil dalının dünya liginde birinci üçe çıkması için dizaynın ve yenilikçi fikirlerin üretileceği bu yarış büyük değer taşıyor. Onların yeteneklerini, heyecanını, yüreğini ve yaratıcılığını öne çıkarırken tüm paydaşlarımız için yarattığımız katma kıymeti artıracak ve dünyadaki kuvvetli pozisyonumuzu pekiştireceğiz’’ dedi.

İTHİB tarafınca 15 yıldır gerçekleştirilen Memleketler arası Kumaş Tasarım Yarışı bu yıl birinci kere ‘Futuretex İstanbul’ markası altında “FutureBase International” ve ‘FutureTech’ olarak iki farklı müsabaka gerçekleştirilecek. Tekstil kesimindeki yeteneklerin yarışacağı ödüllü tasarım yarışında; FutureBase kategorisinde müsabaka koçluğunu dizayncı Tuvana Büyükçınar, FutureTech kategorisinde ise dizayncı Hasret Süer gerçekleştirecek.

Küresel büyüme dizaynla ve inovasyonla gelecek

Futuretex İstanbul Yarışı ile tasarım gücü yüksek eserlerle Türkiye iktisadında katma bedel yaratmayı amaçladıklarını belirten İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, “Dünyanın en büyük 5. dokuma ihracatçısı olan dalımızın global ihracattan daha büyük hisse alabilmesi için Türkiye’deki tasarım gücünün bir üst düzeye çıkarılması büyük ehemmiyet taşıyor. Yarışımız kapsamında düzenlenecek olan ‘FutureTech’ kategorisinde teknik dokumacılık bölümümüzdeki inovasyon kabiliyetimizin de artmasını hedefliyoruz. Teknik dokumalar, Türk dokuma dalının katma kıymetli ihracat artışı amacında en değerli alt eser gruplarımızdan bir tanesi. Bu kapsamda inovatif fikirlerin değerlendirileceği ve üretime kazandırılacağı müsabakamızı epeyce önemsiyoruz. Tasarımı katma pahalı ihracatın kilit ögelerinden biri olarak görüyoruz. Tasarım alanında çalışacak nitelikli gençlerimizi destekliyoruz. Bu kapsamda bu yıl FutureBase International markası altında gerçekleştireceğimiz kumaş tasarım yarışımız, yüzlerce tasarımcımıza ilham kaynağı olacak” diye konuştu.

Teknik dokuma alanında inovatif projeler üretilecek

FutureTech kategorisinin teknik dokumacılık odağında bu yıl birinci kez düzenlendiğini belirten İTHİB Lider Yardımcısı Fatih Bilici, “FutureTech kategorisi aslında bir inovasyon ve fikir yarışı. FutureTech ile teknik dokuma dalındaki inovatif fikirlerin ve projelerin desteklenmesini hedefliyoruz. FutureBase International yarışı yüklü olarak moda tasarım alanındaki öğrencileri ilgilendirirken, FutureTech daha epeyce dokuma mühendisliği öğrencileri, akademisyenleri, endüstriyel tasarım kısımlarını ve startup’ları ilgilendiriyor. İTHİB olarak dalımız için değerli olan iki farklı kategoriyi tek bir çatı altında birleştirmekten memnunluk duyuyoruz. Yeni yarışımızla bir arada gayemiz her yıl olduğu üzere yeni tasarımcılarımızı bölüme, inovatif fikirleri de üretime kazandırmak olacak” dedi.

FutureBase International yarışmasının koçu dizayncı Tuvana Büyükçınar yaptığı değerlendirmede “ İTHİB’in düzenlediği tasarım yarışları ile ülke olarak sahip olduğumuz genç nüfusu ilgi alanlarına göre motive ettiğimizi, tasarım ve inovasyon algılarını geliştirdiğimizi düşünüyorum. İTHİB’in 15 yıldır gerçekleştirdiği Kumaş Tasarım Yarışması’nı bu manada hayli pahalı buluyorum. Çünkü tüm kurumların sürdürülebilirlik konusuna bu kadar odaklandığı bir devirde başlı başına bir muvaffakiyet öyküsü bana nazaran. 4 yıldır koçluğunu yaptığım bu yarış bu seniçin itibaren farklı bir ruha bürünecek ve Futuretex çatı markası altında ismini “FutureBase International” olarak yenileyerek yoluna hayli daha kuvvetli bir biçimde devam edecek. Her zamankinden daha kuvvetli bir biçimde tasarımcıların tasarım kabiliyetlerini, vizyonlarını geliştirmelerine dayanak olmaya çalışacağız. Finalistlere epeyce değerli mükafatlar veriyoruz, maddi katkıların yanı sıra yaşadıkları tecrübe, işi yerinde öğrenme ve sanayiyi yakından inceleme bahtı elde etmeleri ve bana bakılırsa tahminen de en değerli olanı yurtharicinde eğitim fırsatı bu memleketler arası müsabakayı benim için hayli özel kılıyor. Şimdiden tüm yarışmacılara muvaffakiyetler diliyor ve müracaatları bedelli heyet üyelerimiz ile kıymetlendirmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

FutureTech yarışmasının koçu tasarımcı Özlem Süer yaptığı değerlendirmede ”Gelecekçi bir bakışla; tasarım ve mühendisliğin ve kollektif disiplinlerin doğduğu/birleştiği, yeni tecrübelere odaklandığı çevresel ve toplumsal hassaslığı olan kavramlarla bütünleşik pahalar yaratmak büyük heyecan olacak… Dalda dijitalleşme, bio dokuma, inovasyonun değeri ve kaç yenilikçi bakışla Türkiye’nin tasarım ve üretim gücüne bedel katacak bu oluşum yarar odağı ile yeni ufuklar yaratacak.” dedi.

Birincilik mükafatı 200 bin TL

Her iki yarışta; birinciye 200 bin TL, ikinciye 150 bin TL, üçüncüye 100 bin TL ödül verilecek. FutureBase kategorisinde kelam konusu ödüllere ek olarak yurt dışı eğitim hakkı, 6 ay yurt ortasında yabancı lisan eğitimi hakkı, PV Paris fuarını ziyaret ve 60 bin TL heyet özel mükafatı de bulunuyor. FutureBase kategorisinin temaları; Sürdürülebilirlik, Doğal Elyaflar, Denim, Klâsik Dokumalar olacak. FutureTech müsabakasının temaları ise Biotech, Dijitalleşme, NanoTech, Smart Textile olarak belirlendi.

Hibya Haber Ajansı