Tatile çıkmadan yaz bakımını ihmal etmeyin!

Biricik

New member
CARMEDYA.COM – Taşınabilir Oil Türk A.Ş, yaz tatili için seyahate hazırlanan araç kullanıcılarına kıymetli tavsiyelerde bulundu.

Şirket, hem geride bıraktığımız kış ayları tıpkı vakitte pandemi tedbirleri gereği uygulanan tam kapanma sürecinin sona ermesinin akabinde yaz devrinde tatile çıkacak yahut faal araç kullanım sürecine girecek olanlar için yaz bakımının kıymetine dikkat çekti. Bu kapsamda bilhassa Mobil’in 37 vilayette faaliyet gösteren Taşınabilir 1 Center hizmet noktalarında, müşterilerine fiyatsız sunulan 10 nokta denetiminin evrelerini da kapsayan yaz bakımı için gerekenler şöyle sıralanıyor:

Evvel hijyen!

Geride bırakılan kış mevsimi ve yaşanan Covid-19 salgın süreci ötürüsıyla, araç içerisine dezenfeksiyon süreci uygulanmalıdır.

Tüm yağ ve hidrolik bakımları yapılmalı!

Araç motor yağı ve yağ filtresi, araç kataloğunda belirtilen müddetlerde değiştirilmeli, uzun seyahatlerde motorun yağ eksiltmesine karşı kesinlikle bir ölçü yağ bulundurulmalıdır. bir daha şanzımana da baktırılarak buradaki yağ kaçaklarının denetimi sağlanmalıdır. Standart kullanım ömrü 2 yıl olan ve fren performansı açısından büyük ehemmiyet arz eden fren hidroliği ise, ömrü dolması beklenmeden mevsim geçişinde denetim edilmelidir. Keza direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı denetim edilmeli ve eksik olması durumunda tamamlanmalıdır.

Frenler eşit tutmalı

Frenlerin lastikleri eşit düzeyde tuttuğuna emin olunmalıdır. Araç fren sistemi tüm bilgileri ile uzmanlarca denetim edilmeli ve bakımları yapılmalıdır.

Sıkıntısız klima için

Standart şartlarda meselesiz çalışan araç klimaları, sıcak havalarda sağlıklı çalışmayabilir. ötürüsıyla ülkü sıcaklığa ulaşabilmek için alanında uzman bir teknisyenden dayanak alınmalı, gerekirse klima gazı bastırılmalı ve polen filtresi yenisi ile değiştirilmelidir.

Soğutma sistemi elden geçmeli

Uzun yaz seyahatlerinde motorun hararet yapmaması için soğutma sistemi temizlenmeli, gerekli ölçülerde su ve antifriz tekrar doldurulmalıdır. Ayrıyeten termostatın çalışıp çalışmadığı, kayış, kelepçe ve hortumların sıkılık durumları da denetim edilmelidir.

Silecek bakımı ve aynalar

Cam suyu tamamlanmalı ve silecek süpürgeleri denetim edilerek eski ise değiştirilmelidir. Aynalar ve camlarda da çatlak ve kırık olup olmadığına dikkat edilmeli ve gerekirse müdahale edilmelidir.

Akü denetimi

Uzun müddet konutta kalınması sonucunda kullanılmayan araçlarda oluşabilecek akü zayıflamalarına rağmen, şarj süreci yahut akü değişimi yapılmalıdır. Ayrıyeten su düzeyleri ve elektrot düzeyleri denetim edilmelidir.

Sağlıklı aydınlatma kural

Yol ve sis farlarının hakikat çalışıp çalışmadığı denetim edilmeli, farlarda sararma, matlaşma, çatlak ve kırık üzere durumlar var ise müdahale edilmelidir.

Lastik denetimi hayati kıymet taşıyor

Yaz lastikleri sıcak havalarda sistemsiz yıpranmaya karşı daha güçlü olduğu için kış lastikleri çıkarılmalıdır. Hava basıncı denetimi aksatılmamalı, lastiklerin havaları mümkün olduğunca lastikler soğuk iken ölçülmeli, şayet bir azalma görülüyorsa hakikat hava basıncı ile tamamlanmalıdır. Lastiğin dış derinliğinin boyutu 1,6 mm’den daha düşük olmamalıdır. Başka taraftan tıpkı aks üzerinde bulunan 2 lastik içindeki aşınma farkı, 5 mm’den çok olmamalıdır. Uzun seyahatler öncesi stepnenin sağlam olup olmadığı, araçta kriko ve lastik değişim ekipmanlarının da varlığı denetim edilmelidir.

Kaynak: Carmedya.com