Tantuni (Dışardakileri Aratmayacak Kadar Lezzetli)

Davut

New member
Tantuni (Dışardakileri Aratmayacak Kadar Lezzetli) Tanımı İçin Materyaller

Lavaş için:

• 2 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 2 paket kuru maya yahut 1 paket yaş maya
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un (Ben tam 1 kg kullandım)
İç harcı için:

• 750 gram küçük küçük doğranmış et
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ (var ise pamuk yağ)
  • 3 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • Gereğince tuz
Salata için:

• Soğan
  • Maydanoz
  • Domates
  • Tuz
  • Sumak
  • Acı pul biber
Bardak ölçüsü 220 ml

Tantuni (Dışardakileri Aratmayacak Kadar Lezzetli) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Evvel lavaş ekmeğinin hamurunu hazırlıyoruz. Uygun bir kaba un hariç bütün gereçleri alıp karıştırıyoruz. Akabinde yavaş yavaş unu ek ediyoruz ve kulak göğsü kıvamında bir hamur elde ediyoruz.
  2. Hamurun kapağını kapatıp en az bir saat mayalamaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapıyoruz.
  3. Akabinde her bir bezeyi tavamızın ebatında açıp, gerili önlü pişiriyoruz. Lavaşların kurumaması için de üst üste koyup üzerini bir bezle kapatıyoruz.
  4. İç harcı için etimizi yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz ve tuzunu ek ediyoruz.
  5. çabucak sonrasında haşlanan eti bir tavaya alıyoruz.
  6. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağı ve kırmızı toz biberi alıp biraz kavuruyoruz. Şayet etin suyu az ise hayli az su ek edebiliriz. Etimiz yavaşça sulu olsun ki ekmeklerimizi banacağız.
  7. Salata için soğanları ince ince jülyen doğruyoruz. Domates ve maydanozu da küçük küçük doğruyoruz. Akabinde bu materyalleri bir kaba alıp üzerine tuzunu sumağını ve pul biberini alıp karıştırıyoruz.
  8. Lavaşı tantuninin suyuna bandırıp ortasına eti ve salatayı alıp dürüm halinde sarıyoruz. Afiyet olsun.
Bu tarifle 20 tane lavaş çıktı materyalleri azaltarak daha az lavaş elde edebilirsiniz. ben de yaptığım lavaşın hepsini kullanmadım bir kısmını derin dondurucuya attım.

Tantuni (Dışardakileri Aratmayacak Kadar Lezzetli) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı