Sinemaydı gerçek oldu: Ukraynalı aktör Roman Matsiyta savaşa katıldı

Kamelya

New member
Ukraynalı aktör ve müzisyen Roman Matsiyta’nin ömrü, rolünün gerçeğe dönüşmesiyle bir anda değişti. 45 yaşındaki oyuncu, Amazon Prime için çektiği son sineması The Narrow Bridge’deki (Dar Köprü) üzere silah kuşanıp savaşa katıldı. Matsiyta, rolündeki üzere ülkesini işgal eden Ruslara karşı silahlanarak cepheye gitme sonucu aldı.

Sinemada Matsiyta’nın canlandırdığı Kiril isimli karakter, ülkesi işgale uğradığı için fırçasını bir kenara bırakarak silahını eline alan ve işgalcilerle savaşmaya giden bir ressamdı. Sinemanın çekimleri birkaç yıl evvel Kiev’de başladığında kimse sinemanın gerçeğe dönüşeceğini hayal edemezdi. Lakin bir fazlaca sivil Ukraynalı üzere oyuncu Matsiyta da Rusya’ya karşı savaşmaya gidenler ortasına katılınca, sinema gerçek oldu.

“ORDUMUZUN BİZE MUHTAÇLIĞI VAR”

“yaşamım boyunca birfazlaca rolü canlandırdım; bu rollerin içinde savaşa giden asker rolleri de vardı. Lakin bu rollerden birinin gerçeğe dönüşebileceğini hiç düşünmemiştim. Artık ise ordumuzun hepimize muhtaçlığı var” diyen Matsiya, savaşmaya nasıl karar verdiğini şöyleki anlattı:

“Bir sabah patlama seslerine uyandım. Hepimiz işgalin başladığını anlamıştık. Çabucak koşup ben de ülkemi savunanların ortasına katılmak istedim. Biroldukça kişi üzere biz de bir yerde, bir biçimde yarar sağlamak istiyorduk. Birkaç gün ortasında kara savunmasına katılmamıza müsaade çıktı. Silahlarımızı teslim aldık ve cepheye koştuk.”

İSTEKLİ SAYISI 2 MİLYON OLDU

Matsiyta’nın katıldığı kara savunma birliği 2014’te, Rus yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych periyodunda kuruldu. Birliğin üye sayısı Rusya-Ukrayna içinde yükselen tansiyonla birlikte son birkaç ayda yine artmaya başladı. Son iki haftadır gönüllülerin sayısının 2 milyona yaklaştığı görüldü.

“NORMAL BEŞERLER MOLOTOF KOKTEYLİ YAPMAYA BAŞLADI”

Başlarda gönüllüler denetim noktalarında bulunma, güvenlik denetimi yapma ve profesyonel askerlere yardımcı olma emeliyle bir arada yer alırken, Matsiyta’nın anlattığına göre savaşın şiddetlenmesiyle birlikte çatışmanın kalbine yanlışsız çekilmeye başladı. “Normal beşerler Molotof kokteyli yapmaya başladı, kimimiz yemek pişiriyor, kimimiz ise dondurucu havada savaşan askerlere yardımcı oluyor” diyen Matsiyta, birincil nazaranvlerinin sistemi sağlamak ve halkın paniğe kapılmasını önleyecek yardımları yapmak olduğunu söylemiş oldu. Bu bakılırsavde temel hedef profesyonel askerleri engelleyebilecek şeyleri ortadan kaldırmak.

“PUTİN, HALKINI ZOMBİYE DÖNÜŞTÜRDÜ”

Savaşa katılmamış olsaydı şimdilerde sinemasının Gürcüce altyazıları için kayda girecek ve sinemanın tanıtım çalışmaları için ABD’ye gidecek olan Matsiyta, Rusya’ya karşı uğraş ederken dünyaya dayanak davetinde bulundu:

“Küresel kültür topluluklarına bizi her platforma desteklemeleri için davet yapıyorum. Bu savaşı bitirmek için yapabilecekleri protesto hareketlerinden kaçınmasınlar. Sesler ne kadar yüksek olursa o kadar tesirli olur.”

“senelerda Putin Rus halkını zombiye dönüştürdü” diyen Matsiyta, “Ruslar Ukrayna’yı faşistlerden temizlediklerine inandırıldı” diye konuştu.