Rusya istedi gerçekleşiyor: Mir yeri TROY geliyor

Severus

Global Mod
Global Mod
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesi’nin 6. toplantısını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

görüşmede global ve lokal makroekonomik gelişmeleri ele aldıklarını kaydeden Nebati, “Türkiye İktisat Modeli çerçevesinde aktif bir biçimde uygulanan selektif kredi siyasetinin devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldık” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa, görüşmede, global ve lokal makroekonomik gelişmelerle evvelki periyotta atılan siyaset adımları, Türkiye’nin finansal sistemine olan tesirleri bağlamında irdelendi ve Türkiye İktisat Modeli ile elde edilen kazanımların devam edebilmesi ismine yeni adımlar istişare edildi.

‘Türkiye İktisat Modeli çerçevesinde faal bir biçimde uygulanan selektif kredi siyasetinin, yakalanan ivmeye değerli bir katkı sağladığı gözlemlenerek, bu siyasetin kuvvetli bir biçimde devam ettirilmesine’ karar verildi.

TROY yurt ortasında ve haricinde yaygınlaştırılacak

Ayrıca ‘Türkiye’nin Ödeme Sistemi’ TROY’un yurt içi ve haricinde yaygınlaştırılması ismine bir yol haritasının oluşturulmasında mutabık kalan Komite, bu gayeyle ilgili paydaşların dahil olduğu bir çalışma kümesinin oluşturulması ve gerekli adımların acilen atılması sonucunı aldı.

Açıklamada, Komite’nin, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme için kıymetli bir öge olan finansal istikrarın korunması ismine bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüreceği söz edildi.

Dünya’dan Kerim Ülker, “Rusya Merkez Bankası Lideri sükunet içinde niye Türkiye’ye geldi” başlığıyla bir yazı yazmıştım. Yazıda bir detay da Rus ödeme sistemi Mir yerine Türk ödeme sistemi Troy’un da masada olduğunu belirtmiştim.

Yazıda, Troy kartlar Amerikalı AMEX ve Discover sistemleriyle etkin işbirliği ortasında olduğunu, Troy’un Mir ile işbirliği yapması durumunda Amerikalı şirketlerin mevcut iştirake son verebileceği riskini vurgulamıştım. Artık Troy yeniden gündemde” diye yazmıştı.