PGA Şampiyonası: Oak Hill’in Adlandırılmış Ağaçlarını Kim Yetiştirdi?

SmokePlumes

Active member
Rob Galbraith, 1960’ların başında, bölgede tıbbın öncüsü olan büyük büyükbabası John R. Williams’ın yaşadığı New York, Rochester’a çocukken düzenli olarak araba kullandığını hatırlıyor.

Bu ziyaretlerde benim için en akılda kalan şey, Williams’ın amatör uğraşlarının yan ürününü görmekti: botanik. Arka bahçede yüzlerce meşe, karaağaç ve akçaağaç fidanı büyüdü. Evin içinde, pencere pervazlarında ve raflarda duran toprak dolu kahve kutularına düzinelerce meşe palamudu dikildi. Mülkteki bir fidanlıkta çok sayıda embriyonik ağaç çimlendi.

Şu anda 63 yaşında olan Galbraith yakın tarihli bir röportajda “Her yerde büyüdüler” diye hatırlıyor. “Etraflı.”

doktor Williams, 1920’lerden beri tek bir amaçla ağaçlarla bu şekilde ilgileniyordu: Yakındaki Oak Hill Country Club’ın arazisini çorak, aşırı kullanılmış tarım arazisinden, yüksek sert ağaçlar, çalılar ve diğer yeşilliklerle dolu yemyeşil bir golf sahasına dönüştürmek.

Yardım etmeyi teklif eden diğer kulüp üyeleriyle birlikte, Dr. Williams, yeniden ağaçlandırma kampanyasına ancak kırk yıl boyunca on binlerce ağaç dikildikten sonra başladı. Bir keresinde, ilk 40.000’den sonra kulübe kaç tane yeni fidan getirdiğini saymayı bıraktığını söyleyerek şaka yaptı.

Oak Hill’in devasa makyajı işe yaradı. 1940’ların sonlarında, 36 deliği ünlü golf sahası mimarı Donald J. Ross tarafından tasarlanan kulüp, ulusal tanınırlık kazandı ve ilk büyük golf turnuvasına ev sahipliği yaptı. Sonraki yıllarda golf sahasının itibarı arttıkça, gelişen batı New York bölgesi üç ABD Açık Turnuvasına, Ryder Kupasına ve çok sayıda başka önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı. Dördüncü PGA Şampiyonası bu hafta Oak Hill’de yapılıyor.

doktor Williams’ın kulübün fidan yetiştiriciliğine devam eden taahhüdü de bu hafta gelişen bir hikaye, çünkü sitenin yakın zamanda yenilenmesi tarımsal, rekabetçi ve estetik nedenlerle yüzlerce olgun ağacı kaldırdı. Bazı deliklerin görünümünü değiştirdi ve tartışmalara yol açtı, ancak Dr. Williams’ın çığır açan 20 dönümlük bir golf sahasındaki etkisi.

doktor Genellikle kulübün koruyucu azizi olarak anılan ve iş tulumları ve çamurlu çizmeler giyerken kulübü sık sık ziyaret eden Williams, Oak Hill’e meşe ağacını diken adamdır.

doktor Williams, 1965’te 91 yaşında öldü. Kısa bir süre sonra, kulüpte onun onuruna bir hizmet sırasında, torunu Susan R. Williams, bir koro Joyce Kilmer’in müziğe ayarlanmış ünlü şiirinden bir mısra söylerken dinledi: “Bir şiir göreceğimi hiç sanmıyorum.” çok güzel.” bir ağaç gibi…”

Susan R. Williams, yıllar önce Williams ailesi için yazılmış bir kitabın önsözünde bu anıyı hatırlattı ve büyükbabasının irfanına büyüleyici bir anekdot daha ekledi. Ünlü meşe ağaçlarından Oak Hill’e dikmek için meşe palamudu bulmak için dünyayı hevesle aradı.

“Aile tatillerimiz genellikle büyükbaba için meşe palamudu aramak için belirli ağaçlara yapılan gezileri içeriyordu” diye yazdı. Bu, İngiltere’den Sherwood Ormanı’ndaki meşe palamudu ve Stratford-on-Avon’daki Shakespeare Meşesi ile George Washington’un Mount Vernon, Virginia’daki arazisine dikilen meşe ağaçlarını içeriyordu. Ve uluslararası hasat için işe alınanlar sadece aile üyeleri değildi.

“Silahlı kuvvetlerdeki insanlar Rochester’dan ayrılıp dünyanın farklı yerlerine gittiklerinde, Dr. Williams geri göndermek zorunda kaldı,” dedi Galbraith. “Öğrenciler tatillerde aynı şeyi yaptılar ve eve biraz getirdiler.”

“O zamanlar topluluk çok daha küçüktü ve bunu nasıl yaptığını bilmesem de büyük büyükbabam meşe palamudu topladığını duyurmakta çok ustaydı.”

Acıtmadı ki Dr. Williams, Rochester’ın en önde gelen vatandaşlarından biriydi ve bunun iyi bir nedeni vardı.

doktor Williams Kanada’da büyüdü ve ailesi gençken Rochester’a taşındı. Galbraith, doğrudan Dr. Oak Hill Country Club’a katılan Williams, büyük büyükbabasının öğretmen olduğunu ve daha sonra Michigan Üniversitesi’nden tıp diploması aldığını söyledi. Bir Rochester hastanesinin başhekimi olan Dr. Williams, kan analizi konusundaki araştırmasıyla ulusal düzeyde tanındı ve 1916’da başta diyabet olmak üzere metabolik bozuklukların araştırılmasında lider olan bir laboratuvar kurdu.

Altı yıl sonra Dr. Williams, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şeker hastasına insülin uygulayan ilk doktor olarak tanınmaktadır. Ayrıca şehrin süt tedarikinin güvenliğini incelemek için 7.000 Rochester evini araştırdı ve hastalığa yol açabilecek tehlikeli, tatmin edici olmayan soğutma koşulları buldu. Süt dağıtım kamyonlarına uygulananlar da dahil olmak üzere soğutma standartlarını yeniden yazdı. Politikalarından bazıları ülke çapında uygulamaya konmuştur.

Dr için Özellikle şehrin müze topluluğu olmak üzere birçok sivil davaya dahil olan Williams için, topluluğuna yardım etmek doğal bir uyum gibi görünüyordu. Oak Hill, 1926’da şehir merkezindeki orijinal konumundan Pittsford’un Rochester banliyösüne taşındıktan sonra, golf sahalarının oturduğu geniş ama ıssız araziyi iyileştirme umuduyla ağaçların botaniklerini incelemeye başladı.

doktor Williams projeyi özverili bir şekilde üstlendi, kişisel çıkarı olması gerekmez.

“En ilginç şey, Dr. 2013’te Oak Hill’in hikayesini dikkatle anlatan Rochester’lı kıdemli spor yazarı Sal Maiorana, “Williams, onun gerçekten bir golfçü olmamasıydı” dedi. “Kulübe özellikle sosyal nedenlerle katıldı. Ama ağaçlara hayrandı, onlar hakkında her şeyi anlamak için muazzam miktarda zaman harcadı ve dünyanın her yerindeki ağaç uzmanlarına danıştı. Kulübe yardım edebileceğini biliyordu ve Oak Hill yönetim kurulu onun bu iş için uygun kişi olduğunu kabul etti.”

Ama 40.000 ağaç dikildi mi? Pratik açıdan nasıl?

Galbraith gülerek, “Bir sürü ağaç var ama aslında ben hep 50.000 olduğunu duydum,” dedi. “Ama 91 yaşına kadar yaşadı, bu yüzden bunu uzun süredir düzenli olarak yapıyor. Ve ağaçları dikmek için insanlara yardım etti.”

“Hayatı boyunca başardığı her şeye bakarsanız, bir şeylere odaklanıp sonra onları yapan insanlardan biriydi.”

doktor Williams’ın ağaçlara olan yakınlığı, kulüp sahasına başka bir kalıcı katkıya yol açtı: golfe önemli katkıda bulunanlara “Şöhret Tepesi” adı verilen canlı bir saygı duruşu. 1956’dan Dr. Williams, Ben Hogan, Annika Sorenstam, Lee Trevino ve Nancy Lopez gibi golf devlerinin anısına bronz levhalar yerleştirmek için kulübün Doğu Sahası’ndaki 13. deliğin bitişiğindeki yüksek zemindeki ağaçları seçti. Her plaketin açılışına bir tören eşlik etti. Bugüne kadar aralarında amatör golfçüler ve yöneticilerin de bulunduğu 45 kişi ödül aldı. Bir ağaç, yani Dr. Williams’ı söylemek, mezarlıktaki bir mezar taşından çok daha üstün kalıcı bir mirastır.

1990’ların başlarında, Oak Hill Nursery’de yetiştirilen bir kuzey kırmızı meşe fidesi, Rochester’daki eski Genesee Hastanesi (şimdi bir tıbbi tesis) ile bitişikteki bir otopark arasındaki bakımlı çimlere nakledildi. Ağaç o zamandan beri 25 fitten daha uzun büyüdü ve sağlık çalışanları ve ziyaretçiler tarafından kullanılan bir geçit için gölge sağlıyor.

Bu özel fideyi dikmek için yer seçimi tesadüfi değildi. Bir zamanlar Dr.’ın mülküydü. Williams’ta yaşadığı, muayenehanesini yürüttüğü ve genç ağaçlarla dolu arka bahçesinde yürüdüğü yer.

Tekrar tekrar.