Pekin Kış Olimpiyatlarında Ukraynalı atlet Vladyslav Heraskevych pankart açtı

Libero

New member
Ukraynalı atlet Vladyslav Heraskevych, cuma gecesi Pekin Olimpiyatları’nda koşuyu bitirirken daha sonra kameralara “Ukrayna’da Savaş Yok” yazılı kâğıt açtı.

Vladyslav Heraskevych’in açtığı kâğıdın, ülkesinin bayrağının renkleriyle eşleşen mavi-sarı bir kâğıda basılı olduğu görüldü.

Olimpiyatların dördüncü ve son koşusu olan gecenin ikinci koşusundan daha sonra atlet Vladyslav Heraskevych öbür bir pankart göstermedi.

Ukraynalı atlet Vladyslav Heraskevych yaptığı açıklamada, “Bu benim konumum. Her olağan insan üzere ben de savaş istemiyorum,” dedi. Müsabakayı bitirdikten daha sonra konuşmaya devam eden atlet, “Ülkemde barış istiyorum ve dünyada barış istiyorum. Bu benim konumum, bu yüzden bunun için savaşıyorum. Barış için savaşıyorum. “ diye konuştu.

Memleketler arası Olimpiyat Komitesi’nin Vladyslav Heraskevych’in hareketini Olimpik Antlaşma’nın 50. Kuralının ihlali olarak görmesinin mümkün olacağı söylendi

Komitenin yapılan bu hareketin yaptırımı için, “Olimpik alanlarda, yerlerde yahut öbür alanlarda hiç bir çeşit şova yahut siyasi, dini yahut ırksal propagandaya müsaade verilmediğini” münasebet gösterebileceği açıklandı.