Palavra salgını toplumsal medyada yüzde 40 arttı

Hi-Lev

New member
Palavra haber ve bilgi kirliliği salgını olarak özetlenen “infodemi” had safhaya ulaştı. Ankara Üniversitesi Öğretim nazaranvlisi ve İsimli Bilişim ve Siber Hata Uzmanı Hamza Aytaç Doğanay, geçtiğimiz 2021 yılında infodemide yüzde 40’ın üzerinde artış olduğunu deklare etti.

İstatistiksel olarak bakıldığında dezenformasyonun en yaygın gerçekleştiği mecranın toplumsal medya dünyası olduğunu aktaran Doğanay, şunları kaydetti:

Hamza Aytaç Doğanay

PALAVRA HAKİKATEN SÜRATLİ YAYILIYOR

“Google Trends’teki arama istatistiklerine bakılırsa; palavra haber, gerçek dışı bilgi ve dezenformasyon içerikli paylaşımlardan alınan tabirlerin aranması yüzde 34,3 arttı. Bu oran küçük bir artış üzere görünse de devasa bir bilgi kirliliği akışı üzerinden değerlendirilirse, pek yüksek olduğu anlaşılacaktır. Bu artışın 2021 yılında yüzde 40’ın üzerinde olduğu varsayım ediliyor. Bu açıdan infodemi, dünya genelinde son 1 yılda yüksek düzeyde salgın hale gelmiştir.”

YENİ TOPLUMSAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Dezenformasyonun vatandaşlar üzerinde toplumsal ve ruhsal tahribata niye olabildiğini söz eden Doğanay, “Özellikle şuurlu olarak gerçekleştirilen dezenformasyon terör faaliyeti olarak nitelendirilebilir” dedi. Doğanay, çalışmaların sürdüğü “yeni toplumsal medya düzenlemesi” ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. İnternet ortamını sokaklara benzeten Doğanay, şu biçimde konuştu:

KESİNLİKLE DENETİM ALTINA ALINMALI

“Nasıl ki sokaklarda yürürken, konutlarda yaşarken inançta olmamız için kolluk ve isimli üniteler gerekli önlemleri alıyorsa; toplumsal medya ve internette dolaşırken de vatandaşların itimat ve huzuru için devletimiz öteki biroldukca ülke üzere önlem emelli çalışmalar gerçekleştiriyor. Örgütlü ve belirli bir hedefe yönelik palavra haber ve dezenformasyon denetim altına alınmalıdır.”

Paylaşmadan teyit edin

Toplumsal medyadaki palavra haberlere karşı
vatandaşları uyaran Doğanay, “Bir haber görüldüğünde bunun üçüncü şahıslarla paylaşılmadan evvel teyit edilmesini öneririm. Her vakit tek kaynağa güvenilmemeli. Resmi kaynaklardan gelen açıklamalar dikkate alınmalı. Bilgi kirliliğinin önüne geçip hakikat bilgiye ulaşabilmenin yolu bu” dedi.