Orman yangını şüphelisi: Arkadaşım yanımıza geldiğinde gerisinden ateş çıkıyordu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yakaköy ile Dereköy mahalleri içindeki makilik ve ağaçlık bölgede 17 Nisan’da saat 05.00 sıralarında yangın çıktı. Takımların ağır uğraşları kararı söndürülen yangında 2,5 hektarlık alan ziyan gördü. Sabotaj ihtimali üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofis Amirliği gruplarınca soruşturma başlatıldı.

Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen takımlar, saat 04.30 sıralarında Yakaköy mevkisinde yangının çıktığı birinci bölgeden ortasında sürücüyle birlikte 3 kişinin bulunduğu taksinin çıkış yaptığı ve yaklaşık 10 dakika daha sonra da alevlerin yükseldiği tespit edildi. Polis, taksinin plakasından yola çıkıp, şüpheliler Özkan Özgül, Yılmaz Tabak ve Serdar Dıngıl’ı gözaltına aldı. Şüphelilerden 2’si, tabirlerinde alkol aldıklarını ve gereksinimlerini gidermek için araçtan indiklerini söylemiş oldu. Başka kuşkulu ise yangına kendilerinin niye olduğunu itiraf etti. Şüphelilerin yangının çıktığı bölgenin yakınında topraklarının bulunduğu belirlendi. Gözaltına alınan 3 şüpheliden Yılmaz Tabak ‘kasten yangına niçiniyet vermek’, Özkan Özgül ve Serdar Dıngıl ise ‘taksirle yangına sebep olmak’ cürümlerinden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘NİYE BU TÜRLÜ YAPTIĞINI SORDUM ‘BOŞVER’ DEDİ’

Şüphelilerden Özkan Özgül tabirinde, yangına birlikte alkol aldıkları arkadaşı Yılmaz Tabak’ın niye olduğunu söylemiş oldu. Özgül, “Yılmaz Tabak, ben ve Serdar birlikte ormanlık alanda alkol aldık. çabucak sonrasında Yılmaz tuvalet muhtaçlığı olduğunu söyleyip yanımızdan uzaklaştı. 10 dakika daha sonra yanımıza geri geldi. Yanımıza geldiğinde gerisinden ateş çıkıyordu. Niçin bu biçimde yaptığını sordum. Yılmaz, ‘Boşver, beni konuta bırak’ yanıtını verdi” dedi. Yangın sabaha karşı 04.00 civarında çıktı. Yılmaz’ı konuta bıraktıktan daha sonra yangın bölgesine gelip durumu polise ve itfaiyeye bildirdim. Yangını birinci gördüğümde niçin haber vermediğimi bilmiyorum, telaşlandım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

‘YANGINI PAZAR GÜNÜ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM’

Suçlamaları reddeden Yılmaz Tabak, “Saat 22.00 sıralarında kendi aracımla Kargacık Kavaklık mevkiinde Gümüşlük seyir zirvesi diye tabir edilen yerde alkol almaya başladım. O sırada Özkan beni aradı, nerede olduğumu öğrenip Serdar ile bir arada yanıma geldiler. Onlarla da 1 saat daha alkol almaya devam ettik. Yakaköy’e gitmek istediklerini söyleyince aracımı meskene bıraktım ve yola onların aracıyla devam ettik. Serdar telefonla biriyle tartıştı. Bunun üzerine beni meskene bırakmalarını istedim. Direksiyonda Özkan vardı, geri dönüp beni konuta bıraktılar. Yangını pazar günü televizyondan öğrendim. Yangın konusunda hiç bir bilgim yok, suçlamaları kabul etmiyorum” sözlerini kullandı.

Serdar Dıngıl ise “Üzerime atılı kabahatleri kabul etmiyorum, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmemi talep ediyorum” dedi.