Orçay, Borsa İstanbul’da süreç görmeye tavandan başladı

Severus

Global Mod
Global Mod
Merasime Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Orçay A.Ş İdare Şurası Lideri Mehmet Erdoğan ve Tera Yatırım Menkul Bedeller İdare Şurası Lider Vekili Emre Tezmen katıldı.

Tera Yatırım Menkul Kıymetler’in aracılık ettiği halka arzda Orçay’ın çıkarılmış sermayesinin 12 milyon 465 bin liradan 20 milyon 465 bin liraya artırılması niçiniyle ihraç edilen 8 milyon lira nominal pahalı hisseler halka arz edildi. Orçay Ortaköy Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş. hisselerinin halka arzı 26-27 Ağustos tarihlerinde “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da gerçekleşti.

Yatırımcıların ağır ilgi gösterdiği talep toplama sürecine halka arz büyüklüğünün 5,46 katına denk gelen 432 milyon 534 bin 900 liralık talep geldi. Orçay’ın 1 lira nominal bedelli hisselerinin halka arz fiyatı 9,90 TL olurken, yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşan 75 bin 496 yatırımcının Orçay payı aldığı halka arzın büyüklüğü 79 milyon 200 bin lira olarak gerçekleşti. Halka arz, Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da ‘Borsada Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış’ usulü ile yapıldığı için rastgele bir yatırımcı kümesine tahsisat yapılmadı.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun merasimde yaptığı konuşmada “Rize’de faaliyet gösteren şirketimiz, yatırımlarıyla, üretimiyle, istihdamıyla hem bölgesel kalkınmaya katkı sağlıyor, hem de kentin sembolü bir eseri üreterek örnek teşkil ediyor. Orçay, yatırımlarla devamlı olarak kapasitesini artırmış, iktisada, üreticilere ve topluma faydalı olmuştur. Artık ise, daha da büyümek hedefiyle sermaye piyasamıza gelmektedir. Büyümenin kaynağını sermaye piyasamızın sunduğu imkanlarla karşıladıkları için, borsamızda süreç görmeye karar verdikleri için, şirketin ortaklarını buradan bir sefer daha tebrik ediyorum. Büyümek için yatırım yapan, yatırım için kaynak arayan tüm şirketlerimizi Borsamıza davet ediyorum.

Kıymetli konuklarımız, Orçay yaklaşık 75 bin yatırımcıya yapılan 79 milyon TL kıymetinde satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu sürece katkı sunan herkesi, başta Şirketin ve aracı kurumun pahalı yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Orçay’a Borsamıza beğenilen geldiniz diyorum.” dedi.

Orçay İdare Konseyi Lideri Mehmet Erdoğan da, Gong Töreni’nde çay dalında yapılan birinci halka arzın Orçay ile gerçekleştiğini belirterek, çay kesimine tüm yatırımcılar nezdinde farkındalık sağladıklarını söylemiş oldu. Orçay’ın halka arzına gelen talebin attıkları adımın doğruluğunu net olarak gösterdiğini söz eden Erdoğan, “Orçay’ın halka arzına 5,4 kat daha fazla talep geldi ve sonuçta talep açan 75 bin 496 yatırımcı Orçay pay senedi aldı. Halka arzda gayemiz payları eşit bir biçimde dağıtarak, mümkün olduğunca fazlaca kişinin Orçay’a ortak olmasını sağlamaktı. Sonuçta, kurumsal yatırımcıdan fazlaca küçük yatırımcı nezdinde tabana yayılan fazlaca başarılı bir halka arz gerçekleştirdik. Orçay olarak bu halka arzla, borsa yatırımcıları tarafınca epey bilinmeyen bir dala öncülük yapmış olduk ve fazlaca değerli bir muvaffakiyet elde ettik. Yatırımcıların bize olan inancı, gelecek adımlarımız için bizi daha da motive etti” dedi.

beraberinde 12 yıldır Rize Ticaret Borsası Başkanlığını da yürüten Mehmet Erdoğan, kuruluşunda öncülük yaptığı ÇAYMER (Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi) yardımıyla, ülkemizde çay üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, verimliliğin artırılması ve yeni eser çeşitlerinin tüketicinin beğenisine sunulması için biroldukca çalışma yürüttüklerini söylemiş oldu. Mehmet Erdoğan, Rize’de hala inşaatı devam eden Çay Çarşısı projesi yardımıyla, Türk çayının milletlerarası piyasalarda da bilinirliğinin artırılması ve lokal üreticilerin dünya pazarlarına daha rahat ulaşmasının amaçlandığını kelamlarına ekledi.