Modacı Vural Gökçaylı naaşını kadavra olarak bağışladı

Kamelya

New member
Türkiye’de haute couture’ün en değerli temsilcilerinden Vural Gökçaylı, 8 ay evvel yakalandığı mide kanserine yenildi. 79 yaşındaki ünlü moda dizayncısı, dün sabaha karşı tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde ömrünü kaybetti. Hürriyet’ten Sinem Vural’ın haberine nazaran, dört yıl evvel eşi Meral Gökçaylı ile bir arada, naaşını Koç Üniversitesi Hastanesi’ne kadavra olarak bağışlayan Vural Gökçaylı’ya, vasiyeti gereği cenaze merasimi düzenlenmeyecek.

32 yıllık asistanı Yeşim Çırakoğlu, modacının kanser teşhisi daha sonrası ameliyat olduğunu belirterek, “Mide kanserine yakalandığını 8 ay evvel öğrendik. Ameliyatla midesinin 3/4’ü alındı. İki sefer de kemoterapiye girdi. Lakin bağışıklığı düştü. yemin ettirdi, kızları dahil kimsenin duymasını istemedi” dedi.

“HEP DİK DURMAYI SEVERDİ”

Çırakoğlu, Gökçaylı’nın cenaze merasimlerinden hoşlanmadığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Dört sene evvel eşi Meral Hanım ile bir arada naaşını Koç Üniversitesi Hastanesi’ne bağışlamıştı. Vücudunun tıp için kullanılması ve merasim yapılmamasını vasiyet etti. Bu yüzden cenaze merasimi yapılmayacak. Daima dik durmayı severdi, göründüğü üzere hatırlanmak istedi. Ben bu biçimdesine eşine ve işine aşık bir adam tanımadım. Yalnızca patronumu değil babamı kaybettim. Türkiye bu biçimde bir pahası güç bulur.”

GIVENCHY’NİN YANINDA STAJ YAPTI

1962’de Paris’e giderek, Ecole du Louvre’da ve Académie des Beaux Arts’da tiyatro kostümü eğitimi aldı. Givenchy’de stajın akabinde Michel Goma’nin asistanlığını yaptı. Hollanda ve Brüksel’e sanat elçisi olarak gönderilen modacı, uzun yıllar Türkiye’yi yurt haricinde temsil etti. Yardım dernekleri faydasına da defileler yapan Gökçaylı, 1986 yılından beri Meral Gökçaylı ile evliydi.

MODACILARDAN GÖKÇAYLI’YA VEDA

Ünlü modacılar, Gökçaylı’nın akabinde hislerini şu biçimde tabir etti:

CEMİL İPEKÇİ: Türkiye bir büyük haute couture duayenini, üstadını kaybetti. Rabbim yolunu ışık eylesin, parıltılarda yatsın. Sevgili eşine, evlatlarına ve sevenlerine sabır versin. Allah rahmet eylesin.

HASRET SÜER: Çok değerli Vural Gökçaylı’yı kaybettik. Onu, kişiselyeti ve mükemmel yapıtlarıyla yeni jenerasyonlara aktaracağız moda tarihimiz için büyük bir paha olarak.

DİLEK HANİF: Moda topluluğu epey kıymetli bir isim kaybetti. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. İnanılmaz bir beyefendiydi. Son derece şık, elegan ve zarafetin karşılığı bir insandı. Couture sanatkarıydı. Çok hayli üzgünüm. Başımız sağ olsun.

UĞURKAN EREZ: O anlatılmaz, yaşanır… Moda dünyasının hayli büyük kaybı. Çok üzüldüm. Söyleyecek söz bulamıyorum. Güle güle büyük usta…