Merkez Bankası faiz indirirse dolar kaç olur? Atilla Yeşilada deklare etti

Severus

Global Mod
Global Mod
Ekonomist Atilla Yeşilada Merkez Bankası faiz indirirse ne olur sorusuna sorusuna yatırım danışmanı Artunç Kocabalkan’ın toplumsal medya kanalında karşılık verdi. Yeşilada birebir konuşmada dolar kurunun önümüzdeki süreçte kaça kadar çıkabileceği konusunda elindeki dataları de paylaştı

Para piyasaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın A Haber’deki faiz ve enflasyon açıklamaları daha sonrası üzücü karıştı. pek fazlaca iktisat uzmanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının Merkez Bankası’na açık bir faiz indirim talimatı olarak görürken dolar kuru 8.30 TL düzeylerindeyken 8.64 TL’ye kadar çıktı. Türkiye’nin en epey tanınan ekonomistlerinden Atilla Yeşilada son açıklamasında Merkez Bankası’nın Erdoğan’ın talimatıyla faiz indirimi gerçekleştirmesi halinde para piyasalarında olabilecekleri ve dolar kurunun kaça kadar çıkabileceğini konusunda beklentilerini paylaştı.

YERLİLERİN DOLAR ALMASININ SONU YOK

Yeşilada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos’ta düşük enflasyona geçeceğiz.” Açıklamaları üzerine Merkez Bankası’nın mümkün faiz indirimi konusunda iktisatta ve dolar kurunda yaşanacakları şu sözlerle anlattı:

“ Ben Lideri Erdoğan’ın epey çok yorulduğunu düşünüyorum. Açıkçası Erdoğan’ın Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nu faiz indirimine zorlayacağı dair bir intiba ben edinmiyorum. Şayet bir iki açıklama daha duyarsam. Ben konuşmayı okudum. Erdoğan faiz artırımını enflasyonun düşmesine endeksledi ki o hiç muhakkak değil. bu biçimde bir teklif gelirse bence Kavcıoğlu bunu reddetmez. Faizle inerse ne olur? Valla açıkça söyleyeyim epeyce makus olur. Şu kadarını söyliyim içeride fazlaca fazla dolar yok. Bir milyar dolar kaldı diyelim onlar çıkar lakin fazlaca fazla sorun teşkil etmez. Yerlinin dolar almasının hududu yok. Daha da berbatı çekiverirler bankalardaki paraları yastık altına dönerler, stoklama başlar. Bu finansal sistemde çöküş getirmez ancak bankalarda kredi verecek kaynak kalmaz. Dolar nereye sarfiyat? Bu şahsî iddiam değildir. Memleketler arası Finans Enstitüsü’nin dolar kurunda adil paha kestirimi 9.50 TL, bu kadarını söylemekle yetiniyorum”