Mercedes-Benz GenH2 Kamyon’un kapsamlı testlerine başlıyor

Manolya

Global Mod
Global Mod
  • Mercedes-Benz GenH2 Kamyon’un daha da geliştirilmiş birinci prototipi, Nisan ayının sonundan bu yana test ediliyor.
  • 2021’de trafiğe açık yollarda testlerine başlanan GenH2 Kamyon’un müşteri testleri ise 2023’te başlayacak.
  • Daimler Truck AG CEO’su Martin Daum: “Kamyonlarımızın elektrikliye geçiş sürecine ait teknoloji stratejimizi tutarlılıkla sürdürüyoruz. Programımıza tam olarak uyuyoruz. GenH2 Kamyon için kapsamlı testlerin başlamasından fazlaca mutluyum.”
Elektriğe geçiş sürecinde Daimler Trucks, esnek ve kuvvetli uzun yol kullanımları için hidrojen bazlı yakıt hücrelerine güveniyor. Bu sayede yakıt ikmali olmadan 1.000 kilometre ve üzerinde bir menzil hedefleniyor. Marka, 2020 yılında tanıtılan GenH2 Kamyon’un yeni ve daha da geliştirilmiş prototipinin kapsamlı testlerine Nisan ayı sonunda başladı ve bu biçimdece seri üretime giden yolda değerli bir adım atıldı. Daimler Trucks mühendisleri, yakıt hücreli GenH2 Kamyon’u en ince detayına kadar adım adım test ediyor. Araç ve bileşenler için uygulanan son derece güçlü ve geniş kapsamlı testler kapsamında standart test prosedürlerinin yanı sıra; kesintisiz kullanım, farklı hava ve yol şartları ve çeşitli sürüş şartlarına odaklanılıyor.

Daimler Trucks, bu yıl sona ermeden GenH2 Kamyon’un trafiğe açık yollarda testlerinin yapılmasını öngörürken, müşteri testlerinin de 2023 yılında başlaması planlanıyor. Gerçekleşen testlerin akabinde, birinci seri üretim GenH2 Kamyon’un 2027 yılından itibaren müşterilere teslim edilmesi hedefleniyor.

Daimler Truck AG İcra Heyeti Lideri ve Daimler AG İcra Konseyi Üyesi Martin Daum, yapmış olduğu değerlendirmede; “Kamyonlarımızın elektrikliye geçiş sürecine ait teknoloji stratejimizi tutarlılıkla sürdürüyoruz. Müşterilerimize kullanım hedefine uygun olarak batarya yahut hidrojen bazlı yakıt hücrelerine dayanan en düzgün CO2 nötr kamyonları sunmayı amaçlıyoruz. Programa tam olarak uyuyoruz. GenH2 Kamyon için kapsamlı testlerin başlamasından hayli mutluyum.” dedi.

Daum kelamlarına şöyleki devam etti: “Hidrojen bazlı yakıt hücresi güç-aktarma sistemi, geleceğin CO2 nötr uzun uzaklıklı kamyonlarının vazgeçilmezi olacak. Bu, teknolojiyi seri üretime geçirmek için birlikte çalıştığımız ortaklarımız tarafınca da onaylandı. Buna ek olarak, Avrupa genelinde idarelerin karayolu yük nakliyatında hidrojen kullanmasına yönelik taahhütleri de bu teknolojiye ivme kazandıracaktır. Siyasi takviye, hidrojen altyapısının geliştirilmesini teşvik etmede ve yakıt hücreli kamyonların müşterilerimiz için uygun maliyetli olmasını sağlamada kıymetli bir rol oynuyor.”

1,2 milyon kilometrelik güçlü test

Daimler Trucks geliştirme mühendisleri GenH2 Kamyon’u, emsal bir Mercedes-Benz Actros ile tıpkı dayanıklılığı sağlayacak biçimde tasarlıyor. Bu, 1,2 milyon kilometre yol, 10 yıllık kullanım ömrü ve toplam 25 bin çalışma saati manasına geliyor. Bu niçinle GenH2 Kamyon, tıpkı her yeni kuşak Actros üzere son derece güçlü testlerden geçmek zorunda. Araç, yalnızca testin birinci birkaç haftasında güçlü kullanım şartlarında dinamometre üzerinde yüzlerce kilometre kat etti ve ayrıyeten pist ortamında acil frenleme yahut bozuk tabanda sürüş üzere fazlaca farklı şartlarda test edildi.

Yeni bileşenlerle büsbütün yeni araç konsepti

GenH2 Kamyon, büsbütün yeni tasarlanan; yakıt hücresi sistemi, elektrikli güç aktarma sistemi ve özel soğutma ünitesi üzere bileşenlere sahip. Bu bileşenlerin araç üstündeki tartı ve pozisyonu kamyon kullanım özelliklerini etkilemekte olup, mühendislerinin bilhassa testler sırasında odaklandığı zorlayıcı yol şartlarının niye olduğu titreşimler, yakıt hücreli kamyonu klâsik araçlardakinden farklı kuvvetlere maruz bırakıyor. Erken bir etapta bu hususta kapsamlı bilgi elde etmek ve mümkün sorunları test etabında çözmek için; GenH2 prototipleri, planlanan seri üretim özellikleri olan 25 ton azami yüklü kütle ve 40 ton katar tartısı ile test edilmektedir.

Sıvı hidrojen epey sayıda avantaj sunuyor

Daimler Trucks, fizikî şartlara bağlı olarak tıpkı depolama hacminde, gaz halindeki hidrojene kıyasla, daha yüksek güç yoğunluğuna sahip olduğundan sıvı hidrojeni tercih ediyor. Buna bağlı olarak, sıvı hidrojenle doldurulan bir yakıt hücreli kamyon, fazlaca daha küçük ve daha düşük basınç yardımıyla daha yavaşça depolarla yetinebiliyor. Bu, daha büyük bir kargo alanı ve daha yüksek bir taşıma kapasitesi manasına gelirken daha fazla hidrojen de depolanabiliyor. Tüm bunlar günün sonunda menzili arttırıyor. Bu niçinle, seri üretim GenH2 Kamyon, muadil gelen dizel kamyonlar üzere, planlanması güç uzun aralıklı sürüşler ve birden çok gün süren seferler için uygun bir yapı sergiliyor.

Daimler Trucks uzmanları, sıvı hidrojen depolama teknolojilerinin gelişmenini de sürdürüyor. Mühendisler, GenH2 Kamyon’un güçlü testlerine devam ederken, yılsonuna kadar yeni depo sistemini prototiplerde kullanıma hazır hale getirmeyi planlıyor. Araçlar, seri üretim sürecine kadar, yalnızca sıvı hidrojen depo sistemleriyle test edilecek. bu biçimdea kadar GenH2 Kamyon’un testlerinde bir orta tahlil olarak gaz halindeki hidrojen depo sistemi kullanılacak. Daimler Trucks, bu biçimdece gaz ve sıvı olmak üzere her iki hidrojen çeşidinin de teknik olarak uygulanabileceğini gözler önüne serecek.

Hibya Haber Ajansı