MB, bankalara ‘Sen misin şikayet eden’ dedi, dört unsurluk ikaz gönderdi

Severus

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık bir sene evvel başlatılan yeni modelde cari istikrarın sağlanmasıyla enflasyonun düşeceğine inanılıyor. Modelde ayrıyeten, değersizleşen TL’nin ihracatı destekleyeceği, düşük faiz ortamının da yatırımları üst taşıyarak istihdamı artıracağı savunuluyor. Ortadan geçen bir seneye rağmen enflasyon ve TL’deki kıymet kaybı rekor düzeylerde. İktidarsa siyasetinde ısrarcı.

Nebati’ye şikayet etmişlerdi

Bu uğurda faizleri daima düşüren Merkez Bankası (MB), tıpkı devirde uyguladığı ‘liralaşma stratejisi’ kapsamında bankalar için uyguladığı Türk Lirası cinsinden menkul değer tesisi oranını yükseltmişti. Ayrıyeten, TL mevduatın yüzde 50’nin altında kalması halinde bankalara ek yükümlülükler getirecek adımlar da atılmıştı.

Bu uygulamadan rahatsızlıklarını belirten banka genel müdürleriyse, daha evvelki bir görüşmede MB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye şikayet etmişti.

Bugün de İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, Merkez Bankası’nın getirdiği düzenlemeler niçiniyle bankacılık bölümünün ‘yeni iktisat modeli’nin desteklediği bölümleri bile destekleyemeyecek hale geldiğini söylemiş oldu.

Bankaların iktisat modelini baltalayan aktörler üzere gösterilmesine isyan ettiğini söyleyen Ortan “Yani bankaları maksat tahtası yapıp ‘Bak ben yüzde 9’a indirdim, kredi vermeyen onlar’ demek kolaycılık” dedi.

Bu kelamlardan saatler daha sonra bankalar, MB tarafınca kredi kullandırılması ve mevduat mecburiliği da dahil olmak üzere kimi konularda uyarıldı.

Merkez Bankası, bankaları piyasa dışı saatte döviz süreci yapmaması için yine uyarırken ayrıyeten tahvil yükümlülüğünden kaçınmak için yüksek mevduat faizi uygulamalarının da son bulmasını istedi.

Piyasa dışı saatte döviz süreci yapmaması uyarısı birinci kere mayısta kelamlı olarak yapılmış geçen hafta yazılı ikaza dönmüştü. Ayrıyeten MB aksi durumlarda cezai süreç de uygulayabileceğine dikkat çekmişti.

Bugün bankalara gönderilen ‘TCMB Denetim’ başlıklı metinde, bankaların uygulamalarının ‘müfettişler tarafınca’ incelenmeye devam edileceğini açıklandı.

MB’nin son verilmesini istediği dört uygulama şöyleki:

Kredi kullanan müşterilerin elde ettikleri fonları kur muhafazalı mevduatta kıymetlendirilmesine müsaade verilmesi

Kredi kullanan müşterilere kredi konusu fonların bir kısmının yahut tamamının bir süre vadesiz mevduat olarak kıymetlendirilmesi yükümlülüğü getirilmesi

TL mevduat kaynaklı yükümlülüklerden kaçınmak için piyasa mevduat faizlerinin hayli üzerinde oranlar ile TL mevduat toplanması

Yurt dışı yerleşik bankalar ile off saatlerde yüksek dengeli döviz alım satım süreçleri gerçekleştirilmesine devam edilmesi