Manisa'da her gün 1000 aileye iftarlık yemek

celikci

New member
Manisa'da her gün 1000 aileye iftarlık yemek
Her gün 1000 aileye iftarlık dağıtıldığını açıklayan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Pandemi sürecini başından beri Şehzadeler belediyesi olarak zaman zaman paydaşlarımızla da birlikte gerek karantina da olan gerekse de sosyal ve ekonomik sebeplerden dolayı yemek yapamayacak durumda olan ailelerimize günlük sıcak yemek ikramında bulunuyorduk. Tabii ki ramazan ayıyla birlikte pandemi de kapanmalarda oluşunca güç birliği yoluna girdik. Şuan burada başkanları ve temsilcileri bulunan sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Şehzadeler Belediyesi ile bir güç birliği yaparak günde ortalama bin kişini evine iftar vakti sıcak yemek götürüyoruz. Burada kriterlerimiz çok net. Evinde yemek pişirebilecek aileye sıcak yemek götürmüyoruz. Onlara erzak desteğinde bulunuyoruz. Bu ramazan ayında yardım halkamızı olabildiğince genişlettik. Burada Türkiye Diyanet Vakfı Başkanımız aynı zamanda Manisa İl Müftümüz, Türkiye diyanet vakfını il temsilen bulunuyor. Birlik Vakfı Manisa Şubemiz, İHH Manisa, hayrat vakfı, İlim Yayma cemiyeti, MÜSİAD Manisa Şubesi ve Memur-Sen İl Temsilciliği olarak Şehzadeler Belediyemiz ile birlikte toplam 8 kuruluş bir güç birliği yaptık. Birlikten rahmet doğar, birlikten bereket doğar diyerek. Bu teklif bana geldiğinde ben çok sevindim. Bu yardım işlerinin en önemli kısmı ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmek ve bulabilmektir. Bu saydığımız kurumlarımız ve onların gönüllüleri bu başarıya imza atıyorlar. Eğer bir şehirde bir insan gece aç yatacak olursa öncelikle ben vebal altındayım. Sonra burada bulunan herkes büyük bir vebal altındadır. Çevresinde komşusu, yakınlarında aç olan, yiyecek ekmeği bulunmayan, kaynatacak çorbası olmayan bir ailede varsa bizlere haber veriniz. Burada bu birliktelikle birlikte ihtiyaç sahiplerini tespiti çok daha sağlıklı bir şekilde yapılmıştır” dedi. Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök ise, “Ramazan ve orucun bize öğrettiği en büyük hakikatlerden birisi bizim birbirimize dokunmamız, gönüller arasında köprüler kurmamızdır. Ramazan böyle bir ahlakı bize kazandırıyor. Bu sene dolu dolu tüm STK’larımız ve belediyelerimiz kendi alanlarında çok güzel hizmet ve yardım çalışmalarını yürüttüler. Burada bugün farklı bir etkinlik var. Güç birliği var. Allah emeği geçen herkesten razı olsun. Ortak bir çalışma yürütüldü. Kurumlar arası işbirliğinin daha da kuvvetlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diye buyuruyor Efendimiz. Bu hizmetler bir organizasyon kabiliyeti gerektiriyordu. Manisa da bu irtibatlaşma noktasında başarılıyız. Bu çalışmalar birlikte hareket etme içinde mesai ve emek harcıyoruz. Bu yorgunluğun bir bereket olduğuna inanmalıyız” diye konuştu. Konuşmanın ardından Müftü Soykök tarafından dua edildi.