Manisa kiraz pazarında bahar bereketi

celikci

New member
Manisa kiraz pazarında bahar bereketi
Dikili’den Kiraz Pazarına gelerek ticaret yapmak isteyen kiraz pazarlamacısı Sibel Dereci,“ Fiyatlar çok yüksek. İlk defa bu ticareti yapıyorum. Kendim alıp pazarda satacağım. Gelen giden kapıyor. Bugün çok şaşkınım bakalım neler olacak. Fiyatlar 30 TL -50 TL deniliyor. Benimde tezgahım yok. Sadece bir arabam var. Arabanın arkasında seyyar satıcılık yapmayı düşünüyorum. Pandemiden dolayı böyle oldu aslında. Harçlığımı çıkarmaya çalışıyorum. Aklımdaki fiyat Aralığı 12 TL -13 TL arası alıp 18 TL -20 TL gibi bir fiyata satmayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Hacı Baba Kiraz İşletme sahibi Hacı Baba Beyan,“Yaklaşık 20 gündür buradayız. Sezon pazar gününden sonra daha da hızlanır. Mersin ve özellikle en çok gönderdiğimiz yerlerden biri de Doğu bölgeleri oluyor. İhracat yapan arkadaşlarımız var. Onlar da aradıkları zaman gönderiyoruz. Şuan fiyatlar düştü. En başfiyat 30 TL. Ortalama günde 3-4 ton biz yapıyoruz. Herkes gücüne göre yapıyor. Pandemi bizi etkiledi. Geçen seneye oranla bu sene kiraz yüzde 50 eksik. Fiyatlarda geçen seneye göre yüksek” dedi. Demet Ticaret kiraz alıcısı Abdullah Dündar, “Bu sene kiraz az olunca fiyatlar da yüksek. Tüketici normal hali ile yiyor. Üreticinin de yüzü gülüyor. Biz de bu kirazı Mersin’e gönderiyoruz. Buradan Kıbrıs ve yurtdışındaki ülkelere de gönderiyoruz. Fiyattan bu sene memnunuz. Kiraz rekoltesi yüzde 40- 50 arasında değişiyor” dedi. Kiraz alan tüccarlardan İbrahim Erdoğan,“Şuan kiraz fiyatları ortalama 50 TL civarında. Dubai, Hindistan, Katar gibi Uzakdoğu ülkelerine kiraz gidiyor. Avrupa bu fiyatı kurtarmıyor. Her sene gönderiyoruz. Avrupa’ya fiyatlar pahalı geldiği için istemiyorlar. Bugün yarın Avrupa’ya da göndermeye başlarız. Yurtdışına toplamda 7-8 bin ton kiraz gönderiyoruz. Ziraat 900 kirazlarının toplam raf ömrü 20 gün. Diğer cinsler bozulabiliyor. Ama bu Salihli kirazı çok iyi. Yeni çıkan başka türler de var” diye konuştu. Ana Meyve Kiraz İşletme Sahibi Necati Erdoğan, “Bu kirazları yurtdışına gönderiyoruz. Ağırlıklı olarak Almanya, Rusya, İngiltere ve birçok ülke. İhracatımız yıllık 7-8 bin ton gönderiyoruz. Diğer yıla göre bu yıl kiraz biraz düşük. Fakat iyi olan bölgelerde var. En kaliteli ihracat kirazımız Salihli kirazı. İşimiz yurtdışı ağırlıklı Salihli kirazını göndermek” dedi. Raf ömrü ve aroma bakımından Avrupa ülkelerinde çok tercih edilen kiraza sahip olduklarını vurgulayan Sancaklıbozköy Mahalle Muhtarı Kadir Dalgın, “Mahallemizin bulunduğu yer Türkiye’de eşsiz bulunan bir yer. Kuzey Yarımküre’nin ilk kirazının çıktığı ve hava ikliminin, güneşin doğuşu ve batışı dikey olarak görmediği çok nadide memleketlerden bir tanesi. Bizim yetiştirmiş olduğumuz kiraz ürünün sevdiği bir iklim. Hem erkencilik anlamında, hem de meyvenin uzun süre hasadı anlamında çok güzel bir bölgede bulunmaktayız. Hem raf ömrü hem de aroma tat anlamında Türkiye’nin en iyi kirazını yetiştirdiğimize inanıyorum. Her şeyin yetiştiği adeta yeryüzü cenneti diyebiliriz. Vatandaşın ekonomisine büyük katkı sağlayan kiraz üretimini 15 bin dönüm kullanılabilir arazi, bunun 5 bin dönümünde direk kiraz yetiştiriciliği yapılıyor. Yaklaşık yüzde 70’i ihracat kirazı. Ziraat 900 ve Napolyon kirazları. Bu da birçok Avrupa ülkelerine ve Katar, Irak, İran’a, Danimarka’ya kadar gidiyor. ” diye konuştu.