Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı bir daha hakim karşısında

Bilgin

Global Mod
Global Mod
FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi’ndeki akademik yapılanmasına ait davada CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanlarından Fatih Gürsul 10 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı.

sonucun Yargıtay tarafınca bozulmasının akabinde bir daha görülmeye başlanan davanın birinci duruşması bugün yapıldı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya sanık Fatih Gürsul avukatıyla bir arada katıldı.

“DAVİD KENYES İLE DOSTLUKLARI VARDI”

Şahit dinlenen duruşmada birinci vakit içinderda kapalı şahit Karadeniz tabir verdi. Fatih Gürsul’un 2000’li senelerda cemaat konutunda kaldığını söyleyen kapalı şahit Karadeniz, “Bu meskenlerde askeri öğrencilere ders anlatırdı. Bir sefer konutlarına gitmiştim. daha sonra sanığı darbe teşebbüsüne kadar kendisinden hiç haberim olmadı. Bylock programının patentini alan David Kenyes ile bu kişinin dostlukları vardı” dedi.

“TELEFONUMUN İNCELENMESİNİ İSTİYORUM”

Şahit sözünün akabinde kelam verilen sanık Fatih Gürsul, saklı şahidin söylemiş olduği üzere öğrenci meskenlerinde kalmadığını ve askeri öğrencilerle hiç tanışmadığını söylemiş oldu. Akademisyen olduğunu ve biroldukça projede yer aldığını söyleyen Gürsul, “Ben danışman olunca basında da çıktım. Beni bu biçimdelar lise arkadaşım, üniversite arkadaşım olduğunu söyleyen çok kişi aradı. Saklı şahit beni 20 yıldır görmediğini söylüyor. Kendisinin bana ulaşamaması mümkün değildir. Ben insanların göz önünde olan bir kişiyim” dedi.

Telefonunu 2015 yılında satın aldığını söyleyen Gürsul, “Bylock tespit tutanağında 2014 yılında kullanıldığını söylüyor. Bunun incelenmesini talep ediyorum. Gözaltına alındığımda dijitaller alındı ve incelemeye gönderildi. 300 tane FETÖ’ye ait anahtar söz arandı 1 tane bile anahtar söze rastlanılmadı. Bunu da takdirinize bırakıyorum” dedi.

15 YILA KADAR MAHPUS TALEBİ

Şahit ve sanık beyanlarının akabinde duruşma savcısı temele ait mütalaasını belgeye sundu. Hazırlanan mütalaada sanık Fatih Gürsul’un, telefonunda Bylock programı tespit edildiği belirtilerek, “Örgüt yapılanmasına dahil olduğu anlaşıldığı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanmaları emeliyle oluşturulan bir ağ olması niçiniyle örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğu ve kapalılık sağlamak için haberleşme gayesiyle kullanıldığı, bu niçinle örgütle kontağını gösteren kanıt olduğu açıklandıği..” sözleri kullanıldı. Mütalaada sanık Fatih Gürsul’un örgütün hiyerarşik yapısına dahil olarak örgüte ilişkin süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren hareket ve faaliyetlerde bulunduğu belirtilen mütalaada, “terör örgütüne üye olmak” hatasından 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Mütalaanın akabinde sanık ve avukatına savunma için mühlet veren mahkeme duruşmayı erteledi.