Kentin ortasında gizemli yatır: Kim olduğunu bilmeden dua ediyorlar

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Antalya’nın en eski muhafaza altındaki Balbey Mahallesi’nde Kavaklı Mescidi yakınındaki bir yatırın isminin uzun yıllar geçmesine karşın bilinememesi, vatandaşları merak ortasında bıraktı. Vatandaşlar, köşede kalması niçiniyle kirletilen mezarın etrafını vakit içinde çevirdi ve yeşil renge boyadı. Bu sayede mezarın kirlenmesi önlendi. Yol kenarında kalan ve mahallede “Sakallı Dede”, “Nurettin Dede” üzere isimlerinin olduğu bedellendirilen mezarın yakınından yol geçtiği ve etrafına güvenlik tedbiri alınmadığı görüldü. Çabucak üzerinde 3 katlı mesken bulunan yatırın başında kimi vatandaşlar ise dua ediyor. Konutunun balkonu yatırın üzerine denk gelen vatandaş ise, “Dua ediyorum. 20 yıldan beri o bana, ben ona dostum. Huzursuz olmuyorum. Yatandan değil, ayakta gezenden korkacaksın” dedi. Mahalleli hem yatırın isminin belirlenmesi tıpkı vakitte etraf düzenlemesi için yetkililerden dayanak istedi. Ayrıyeten mahallelinin kendi imkanlarıyla mezar etrafında taşlı tedbir aldığı görüldü.

“ÇEŞİTLİ RİVAYETLER VAR”

Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, mezar hakkında birkaç rivayet olduğunu belirterek, “Burada epeyce eski bir konak sahibi ve Antalya’nın birinci sivil tarihçisi Hüseyin Çimrin ile görüşmeler yaptım. Lakin bir sonuca ulaşamadım. Lakin bizim bildiğimiz kadarıyla burası halk içinde dede diye tabir edilen bir yatır. Cuma akşamları mum yakılan, dilek tutulan manevi bir yer. Bitişiğinde Kavaklı Mescidi var. Burası da mescidin tabanında kuytu bir yer olduğu için pislik ortasında bırakıyorlardı. Pislik yapılmasın diye bu türlü yapıldığına dair bir rivayet var. Gerçeğini bilen yok. Müzeden yetkili ya da bilgi sahibi öbür bir kişi olabilir, müdafaa altın alınır ve yazısı yazılabilir” diye konuştu.

“KİM OLDUĞUNU MERAK EDİYORUZ”

Yaklaşık 90 yıldır yatırın burada bulunduğunu aktaran Uyaroğlu, “Üstünde iki katlı mesken var, oturan var. Kimisi korkuyor, kimisi ‘Bize manevi güç veriyor’ diyor. Dualar ediyorlar. Yatırın ismini bilmiyoruz. Hem sit alanında mahalle birebir vakitte yatır var. Araçlar yanına, üstüne park ediyor. Buranın etrafının çevrilip levhasının takılması gerekiyor. Sahip çıkmalıyız, bunlar manevi kıymetlerimiz. Yeşil renge komşular boyadı, paklığını bakımını yapıyorlar. Üstü daha sonradan kapatıldı. Biz de kim olduğunu merak ediyoruz. Diyanet ya da müzeye başvurup tedbir ya da isminin belirlenmesi için çalışma yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“YOLDAN GEÇENLER DUA EDİYOR”

Mahalle sakinlerinden Ramazan Kızılırmak, “Biz yatır olduğunu biliyoruz. Büyük bir ihtimal de yatırdır. Gelenler dua ediyorlar, daha evvel mum yakıyorlardı. Mahalleli olarak bakımını biz yapıyoruz. Öteki sahip çıkan yok. Burası muhafaza altına alsın etraf düzenlemesi yapılsın. Yoldan geçenler dua ediyorlar. Biz burada yatan kişinin ismini merak ediyoruz. Kimse ismini bilmiyor. Nitekim yatır mı değil mi onu da bilmiyoruz. Ortada kalmış durumda” dedi.