İslam Memiş’ten dolar ve altın iddiası: Dolar 14.5, gram altın 1450 TL

Severus

Global Mod
Global Mod
18 TL’yi aşan dolar kuru ve 1000 TL’yi aşan gram altın fiyatları 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan kur muhafazalı TL mevduatı sistemiyle düşüşe geçti. Dolar kuru 13,80 düzeyinde seyrederken gram altın 798 TL bandında yükseliş eğilimini sürdürüyor. Dolar ve gram altın için ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam Verisi beklenirken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten dikkat çeken yorum geldi.

TGRT Haber’de dolar, gram altın, gümüş meblağları için dikkat çeken açıklamalarda bulunan İslam Memiş, “Gram altında 1450 seviyesini” öngördüğünü söylemiş oldu.

“DOLAR 14 TL’Yİ AŞABİLİR”

İslam Memiş dolar kuruyla ilgili, “Dolar TL kurunda piyasalarda kritik direnç düzeyi 13,80 düzeyinde tutunmaya çalışıyor.

ABD’den tarım dışı istihdam verisi gelecek. Bu data doların global ve yurtiçi piyasalarda istikamet arayışı için kıymetli olacaktır.

Tarım dışı istihdam verisinin akabinde dolar kurunda 14 ila 14,50 TL’ye yanlışsız bir ivme nazaranbiliriz. Datanın olumsuz gelmesi durumunda ise 13 TL yahut altına sarkan bir kur bakılırsabiliriz.

Kısa vadede önümüzdeki 3 hafta boyunca, için dolar kurunda 12,60 TL’ye kadar bir gerileme bekliyorum.

Bunun sebebi; hükümetin yeni programlar açıklamasını bekliyorum. Kur muhafazalı hesaplara önemli manada geçiş kelam konusu. Teknik olarak da 13,80 üstündeki sayılarda yatırımcılar bozdurma, 13 TL’nin altında ise alma eğiliminde oluyor.

Bu etkenler dolar kurunun önümüzdeki haftalarda 13 TL’nin altına sarkmasına niye olacak diye düşünüyorum. Bu hafta dolarının kuvvetli duruşunun bir öteki sebebi FED’in çarşamba günü yayımladığı tutanaklar oldu.

FED’in, enflasyon niçiniyle erken faiz artırım yapabileceği söylentiler arttı. Bu niçinle dolar kurunda 13.80’nin üstünde bir sayı görüyoruz.” tabirlerini kullandı.