İngiliz futbolcu Marcus Rashford, ırkçı taarruzlara yanıt verdi

Libero

New member
İtalya’nın İngiltere’yi penaltılar sonunda eleyerek kupaya uzandığı 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) finali daha sonrasında toplumsal medyadan ırkçı akınlara maruz kalan İngiliz futbolcu Marcus Rashford, kimliği niçiniyle asla özür dilemeyeceğini söylemiş oldu.

İngiltere Premier Lig gruplarından Manchester United’da forma giyen Rashford, olağan mühleti ve uzatmaları 1-1 sona ermesinin akabinde penaltılar kararı 3-2 mağlup oldukları final maçının akabinde toplumsal medyada maruz kaldığı ırkçı ataklara, Twitter hesabından karşılık verdi.

Maç sırasında penaltıyı kaçırdığı için büyük hüzün duyduğunu vurgulayan Rasford, “Bütün grup arkadaşlarımı yüzüstü bırakmış üzere hissettim. Bunun için fazlaca üzgünüm. Maçtaki performansım daha sonrası bütün gün devam eden tenkitlerle problemim yok. Penaltı vuruşum gereğince uygun değildi, daha düzgününü yapabilirdim, kabul ediyorum. Ancak kökenim ve kimliğim niçiniyle asla özür dilemeyeceğim” sözünü kullandı.

İngiltere Ulusal Kadrosu’nun formasını giymekten gurur duyduğunu belirten 23 yaşındaki futbolcu, “Bu formayı giydiğim için, beni destekleyen ailemin yanı sıra on binlerce İngiliz taraftarın da memnunluk duyduğunu biliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, İngiltere’nin Manchester kentinde İngiliz futbolcunun fotoğrafının yer aldığı bir duvara, İngiliz taraftarlarca fizikî taarruzda bulunuldu. İngiliz emniyeti, olay hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Maçta İngiltere’nin son üç penaltısını kaçıran Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Latife hakkında hayli sayıda toplumsal medya kullanıcısı tarafınca hakaret içerikli yorumlar paylaşılmasının akabinde UEFA ve İngiltere Futbol Federasyonu, yaşananları kınamıştı.