Her gün 15 kişi öldürülüyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çiğdem Yılmaz – Türkiye’de her yıl yüzlerce kişi ateşli silahla ömrünü kaybediyor. Yılbaşından bugüne kadar 4000’e yakın silahlı şiddet olayında 2145 kişi öldü, 3896 yaralandı. Bu olayların 3172’sinde ateşli silah kullanıldı. Ateşli silahlar niçiniyle ölenler içinde yorgun mermi ötürüsıyla hayatını kaybedenler de bulunuyor. Son birkaç ay ortasında 10 yaşındaki Yusuf Yücel, 8 yaşındaki Mert Yıldırım, 10 yaşındaki Musa İlter “kör kurşun” olarak da isimlendirilen “yorgun mermi” niçiniyle ölen çocuklardan yalnızca birkaçı. Umut Vakfı İdare Şurası Üyesi, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Demirbaş, bu cins olayların önlenebilmesi için yetkili kurumların gerekli tedbirleri alarak faal uğraş göstermesi gerektiğini söylemiş oldu.

‘Yasak getirilmeli’

Prof. Demirbaş, ferdi silahlanmanın azaltılması, düğün, asker uğurlamaları, bayram ve yılbaşı üzere etkinliklerde “kutlama” ismi altında yapılan atışların yasaklanması gerektiğini kaydetti. Binlerce insanın vefatının ferdî silahlanma kararı olduğunu vurgulayan Demirbaş, şunları söylemiş oldu: “Ruhsatsız silahlar ve pompalı tüfekler epey yaygın görülüyor. 20-25 milyon silah olduğu varsayım ediliyor. Yaklaşık 4000 insan her yıl silahlarla işlenen cürümlerin mağduru. Faal cezalandırma gerekiyor. Çeşitli cezai yaptırımları önbakılırsan kanunlarımız var, asıl değerlisi denetimlerin kolluk kuvvetleri tarafınca faal olarak yapılması. Kontroller de yetersiz. Son yasal düzenlemelerle ruhsatsız silahlarla ilgili hataların, tutuklanmayı gerektirmeyen ya da kararın açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedilen durumlar olduğunu görüyoruz. Yalnızca ceza olması yetmiyor, faal uygulanması kıymetli.”

Prof. Dr. Timur Demirtaş, kutlama ve gibisi mazeretlerle havaya ateş ederek can alan magandaların “olası kast” yerine “olası kastla insan öldürme” cürmünden 25 yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanması gerektiğini söylemiş oldu.

‘İhbar çizgisi oluşturulmalı’

Umut Vakfı İdare Şurası Üyesi Psikiyatrist Dr. Ayhan Akcan da yılda 600’ün üzerinde “maganda kurşunu” ile ölümlerin gerçekleştiğini belirtirken, şunları dedi: “Ölen öldürenin yakını olduğu için bu husus kapatılıyor. Biz yıllardır kamu spotu oluşturulsun ve emniyete ihbar çizgisi getirtilmesini söylüyoruz. Yalnızca bunun için bir ihbar sınırı olsa bu vefatlar yüzde 50 azalır. Bir de düğün sünnet vb. gibisi etkinliklerdilk evvel kolluktan birileri motorla gidip bir çeşit atarsa, bu da bu cins etkinliklerde silah kullanılmasının önüne geçer. Kesinlikle kontrol olmalı ve zorlaştırıcı önlemlerin getirilmesi gerekiyor. Başka taraftan kişisel silahlanmada önemli bir artış kelam konusu. Yapılması gereken şeyler belirli lakin yapılmadığı için bu şiddet olayları ve ferdî silahlanma artarak devam ediyor. Günde 15 kişi silahla öldürülüyor. En değerli cinayet sebebi silah. Yaygın, ulaşılabilir. İnsanların ağır olduğu yerde artık güpegündüz silahları görüyoruz. Kişisel silahlanmayı artırıcı değil azaltıcı yasal düzenlemeler yapılmalı.”

‘bu biçimde adalet yok’

Tokat’ın Erbaa ilçesinde 17 yaşındaki lise öğrencisi Hanife Büşra Konyar, başına isabet eden yorgun mermi kararı hayatını yitirmişti. Konyar’ın vefatına niye olan Ömer Kaya, 8 ay tutuklu kaldıktan daha sonra tahliye edildi. Konyar’ın annesi Nakşiye Konyar, “Bir adam keyfine havaya ateş ettı diye ben 17 yaşındaki kızımı kaybettim. Sarhoşken 10 el ateş açan, bir insanın vefatına sebep olan bu katil yalnızca 8 ay tutuklu kaldı ve bu adamla tıpkı ilçede oturuyorum. bu biçimde bir adalet yok. bu biçimde bir cezasızlığı kabul etmiyorum” diye isyan etti. Trabzon’da yaşayan Buyruk Yuşa Atıcı da (15) 13 ay evvel fındık bahçesinde başına yorgun mermi isabet etti ve öldü. Buyruk Yuşa’nın vefatına niye olan kişi tespit edilmedi. Baba Mustafa Atıcı “Mutluluğa kurşun sıkmayın” sloganlarıyla Trabzon’da kampanya başlattı ve “Türkiye’de caydırıcı cezalar yok. Göz bakılırsa nazaran katil vurduğunu kabul ediyor, aldığı ceza yalnızca 8 ay. Bu nasıl bir adalet. Ben 15 yaşındaki evladımı toprağa verdim ve oğlumu öldüren çabucak hemen bulunmadı. Herkes öldüğüyle kalıyor” dedi.