Hazır Dönerden Et Dürüm

Davut

New member
Hazır Dönerden Et Dürüm Tanımı İçin Gereçler

• 300 gram et döner
  • 3 adet lavaş
Sosu için:

• Domates püresi (kışlık domates)
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 3 diş sarımsak
  • Sıvıyağ
  • Tereyağ
  • Pul biber
  • Tuz
  • Dürümün içine; soğan, kornişon, acı biber (isteğe bağlı)
Hazır Dönerden Et Dürüm Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Sosu için tavaya sıvı yağ koyulur yağ biraz kızdıktan daha sonra domates ve biber salçası koyulup kokusu çıkana kadar kavrulur.
  2. Sarımsaklar rendelenip sosa eklenir. sonrasındasında pul biber ve tuz eklenip kavrulur. Biraz sıcak su ekleyerek sos açılır.
  3. sonrasındasında domates püresi ek edilir. (ben bir küçük kavanoz kışlık domates kullandım. ) 1 tatlı kaşığı tereyağ eklenip tavanın kapağı kapatılır kısık ateşte sos pişirilir.
  4. Şayet sos epeyce katı olursa biraz daha sıcak su ekleyerek sosu açabilirsiniz.
  5. Sos özdeşleşip domatesler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Kısık ateşte yaklaşık 10 dk kâfi olacaktır.
  6. çabucak sonrasında bir öteki tavada biraz sıvı yağ kızdırılıp hazır et dönerler eklenir.
  7. Kısık ateşte kapağı kapalı bir biçimde dönerler yavaşça kızarıncaya kadar orta ara karıştırılarak pişirilir.
  8. Sos ve döner piştikten daha sonra ocaktan alınır ve lavaş ile birleştirmeye geçilir.
  9. Bir lavaşın içine her tarafına nüfuz edecek biçimde sos sürülür. ondan sonrasında orta kısmına bir ölçü et döner uzun bir biçimde yerleştirilir ben içine ince doğranmış soğan, jülyen kesilmiş kornişon ve acı biber koydum.
  10. ondan sonrasında altından biraz kıvrılarak lavaş dürüm formunda katlanır.
  11. Son olarak evvelde ısıtılmış tost makinesinde dürümler biraz bastırılıp kızartılır ve servise hazırdır. Deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun. ????.
Not ????

????Eğer hazırda domates sosunuz yok ise; 3 adet kabuğu soyulmuş domatesi küçük küçük doğrayıp yada rendeleyip yapabilirsiniz. bu türlü yapacak olanlar sosu yapmak için evvel domatesi pişirmekten başlamalı domatesler yumuşamaya başlayınca salçalar ve öbür materyaller eklenir. Domatesler büsbütün yumuşayıp suyunu çektikten daha sonra sosunuz hazır demektir. ????
????Tost makinesine dürümleri koymadan yağlı kağıt serip dürümleri onun içine koyarsanız soslar makineye dökülüp yanmadan dürümleriniz kızaracaktır. Tost makinesi yerine dönerleri pişirdiğiniz tavada da orta ateşte dürümlerinizi kızartabilirsiniz. ????????

Hazır Dönerden Et Dürüm Tanımı Fotoğraflı Yapılışı