Hayat kurtarma timi! 1 ambulans, 3 bayan

Bilgin

Global Mod
Global Mod
112 Acil Davet Merkezi’nde acil tıp teknikeri olan Gülşen Gönen, 3 yıl evvel Sıhhat Bakanlığı’nın açtığı ambulans sürücülüğü imtihanına girdi. İmtihanı kazanan Gönen ambulans sürücüsü olarak bakılırsav yapmaya başladı. Gönen, 1,5 yıldır sıhhat nazaranvlileri Eda Ayman ve Elif Aktaş ile birebir ambulansta hayat kurtarıyor.

Eşinin sürücü olmasını istemediğini belirten Gülşen Gönen, “Ambulans sürmek, alışılmış ki kolay değil. Erkek şoförlerin de trafikte tacizleri oluyor. Bu maalesef ambulans kullanırken de oluyor. Bizle müsabakaya kalkanlar bile oluyor. Bunlarla da uğraşıyoruz. Sonuçta bayan olarak bu işi başardım. Eşim benim sürücü olmamı istememişti ve ‘Bana bu senin işin değil’ demişti. Sonuçta yaptığımız iş güç. Hasta taşıması, alkollüsü şahıslar oluyor. Hadiseye gittiğinde ne ile karşılaşacağın muhakkak olmuyor. Bugün 2 bayan arkadaşla birlikte çalışmak hayli anlamlı” dedi.

‘BİR CAN KURTARMAK ÇOK HOŞ DUYGU’

İşini severek yaptığını belirten Gülşen Gönen, “İşimizin zorlukları da olsa işimi severek yapıyoruz. Sevmeden bu iş yapmak, mümkün değil. Bayanlardan olumlu reaksiyonlar alıyorum. nazarannler beni alkışlıyorlar. Bir hasta yakını bana, ‘3 kızım var. 3 kızımın da sizin üzere olması için dua edeceğim’ demişti. Bu olay, beni fazlaca büyük motive etti. O gün yanlışsız yolda olduğumu anladım. Yılmadan, azim ve hırsla çalışıyorum. Bayanlar için güç bir meslek fakat üstesinden geldiğimi düşünüyorum” diye konuştu.

Can kurtarmanın hoş bir his olduğunu belirten Gönen, “sıradan hadiselerin yanı sıra trafik kazalarına da gidiyoruz. Burada bir cana hayat vermek ve yeniden hayata bağlamaya vesile olmak; nitekim epeyce hoş bir his. Bu olaylar, bizi hayli motive ediyor. Bu tıp olayları gördükçe daha işimize özveriyle sarılıyoruz. Bayan isterse yapamayacağı bir şey yoktur” tabirlerini kullandı.

‘KAZMA, KÜREK İSTEYİP AMBULANS KURTARDIK’

Kışın da güç şartlarda çalıştıklarını hatırlatan Gönen, şu biçimde devam etti:

“Özellikle köylere gittiğimizde, kara saplandığımız anlar oldu. Köylülerden kürek, kazma isteyip, ambulansımızı kurtardığımız da oldu. Zincir taktık ve günde birkaç defa taktığımız zincirin kırıldığı dahi oldu. Bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. Işıklarda bayan şoför görür görmez şaşırıyorlar ve aynadan baka kalıyorlar. Yol vermek istiyorlar, kimi vakit de donup kalıyorlar. Bizim siren ve zirve lambalarımız açıksa; ambulansta önemli bir hasta var demektir. Bunu vatandaşlarımız âlâ bilmeli ve dikiz aynasından bakarak ne istikametten geliyorsak, ona bakılırsa daha kolay yol versinler” (DHA)