Hafta genelinde merkez bankaları toplantıları ön planda olacak

Manolya

Global Mod
Global Mod
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son süreç gününü, yüzde 0,10 paha kazanarak günü 1.419,43 puandan tamamladı. Toplam süreç hacmi 12,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,65 bedel kaybederken, holding endeksi yüzde 0,72 bedel kazandığı günde kesim endeksleri en çok kazandıran yüzde 2,34 ile ulaştırma, en epey kaybettiren ise yüzde 2,69 ile KOBİ Sanayi olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın son süreç gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,91, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,03, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,79 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,98 kıymet kaybetti. ABD borsaları haftanın son süreç gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,48, S&P 500 endeksi yüzde 0,91 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,91 kıymet kaybetti. Bugün, yurt ortasında Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi takip edilecek. Küresel piyasalarda, Almanya Üretici Fiyat Endeksi ve Almanya Merkez Bankası’nın (BUBA) yayımlayacağı Aylık Rapor yakından izlenecek. Japonya ve Çin piyasaları resmi tatil dolasıyla kapalı olacak. Hafta içerisinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Para Siyaseti Konseyi toplantısı faiz oranı sonucu, tüketici inanç endeksi ve sektörel inanç endeksleri, yurt haricinde ise ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankasının faiz kararları takibimizde olacak. Ayrıyeten, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere ağır data gündemi yakından izlenecek. Yeni süreç gününde, sabah saatlerinde Asya seansında süreç nazarann endeks/endeks vadeli süreç kontratları birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son süreç gününü, yüzde 0,10 bedel kazanarak günü 1.419,43 puandan tamamladı. Toplam süreç hacmi 12,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Yeni süreç gününde küresel piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yavaşça satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri – Temmuz 2021 bilgilerine bakılırsa; Temmuz sonu prestijiyle, kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna nazaran % 9,7 oranında artışla 125,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. bu vakitte, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 2,6 oranında artarak 58,9 milyar dolar olurken, öbür kesimlerin kısa vadeli dış borç stoku % 10,8 oranında artarak 39,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca yayımlanan Piyasa İştirakçileri Anketi Eylül 2021 datalarına göre; Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bundan evvelki anket devrinde yüzde 16,30 iken, bu anket devrinde yüzde 16,74 oldu. 12 ay daha sonrası TÜFE beklentisi bundan evvelki anket periyodunda yüzde 12,48 iken, bu anket devrinde yüzde 12,94 oldu. Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bundan evvelki anket periyodunda 8,94 TL iken, bu anket devrinde 8,92 TL oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca yayımlanan İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredilerine Ait Basın Duyurusu’na göre; 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme şartlarında belirtilen değişiklikler yapıldı. Toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar ABD dolarına yükseltilmiş, bu limitin 20 milyar ABD dolarlık kısmı Türk Eximbank, 10 milyar ABD dolarlık kısmı başka bankalar aracılığı ile kullandırılacak kredilere tahsis edilmiştir. Kelam konusu toplam limitin 5 milyar ABD doları karşılığının Türk lirası reeskont kredisi olarak da kullanılabilmesi imkanı getirilmiştir. Krediler son üç yıldaki ya da son yıldaki ihracat fiyatı ithalat meblağından en az %10 fazla olan net ihracatçı firmalara kullandırılacaktır. Krediler sadece belirlenen Türk lirası cinsi harcama alanlarında kullanılabilecektir. Kredilerin geri ödemeleri yalnızca ihracat bedelleriyle yapılacaktır. Kredilerin 240 gün olarak uygulanan azami vadesi 180 gün olarak güncellenmiştir. Yeni pazarlara yapılan ihracat, yüksek teknolojili eser ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı maksadıyla kullanılan kredilerin azami vadesi 360 gün olarak uygulanmaya devam edecektir. Aracı bankaların kredilere uygulayabileceği azami kurul oranı 100 baz puan olarak belirlenmiştir. Firmaların Merkez Bankasına ek ihracat bedeli satış taahhüdünde bulunması halinde kullanılan krediye uygulanacak faiz oranından indirim yapılacaktır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredilere ait yeni bir düzenlemeye gitti. Daha evvel otuz altı ay olarak belirlenen tüketici kredilerine ait genel vade hududunun kredi meblağı elli bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için otuz altı aydan yirmi dört aya indirilmesine karar verildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 30 Eylül’de sona ermesi öngörülen birtakım pandemi takviyeleriyle ilgili düzenlemeye gittiğini deklare etti. Kurum, daha evvel 30 Eylül’de son bulacağı açıklanan kredilerin donuk alacak sınıflandırılması için öngörülen 90 gün gecikme mühletinin, 180 gün olarak uygulanmasına 30 Eylül itibariyle son verilmesine lakin 1 Ekim tarihi itibariyle gecikme mühleti 91 günden çok olup 180 günü geçmeyen krediler için kelam konusu uygulamaya bankalarca birebir biçimde devam edilmesine karar verildiği açıklandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptığı değerlendirmede; ülkenin temerrüde düşmesinin “tarihi bir mali krizi” tetikleyebileceğini belirterek, Kongre’nin federal borç limitini yükseltmesi için bir sefer daha yenidenladı

Şirket Notları:

ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. (ALKIM): Şirket İdare Konseyi’nin 22.10.2019 tarihinde aldığı karar ile başlanan Potasyum Sülfat Yatırımının eksiksiz montajı tamamlanmıştır. Yurtharicinden yapılan makine ve teçhizat tedariklerinde, gerekse yurtarasında yapılan işlerde fazlaca sayıda takımın çalıştığı tesisin montajının Ünitelerin peyderpey test ve devreye alma çalışmaları 17 Eylül 2021 Cuma, itibariyle başlamıştır.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): İdare Konseyi’nin 15.09.2021 tarih 2021-54 sayılı sonucu ile Hasanpaşa Mah.Taşköprü Kurbağalıdere Mevkii Eski Salı Pazarı yanı Kadıköy-İstanbul adresindeki ek taşınabilir hazır üretim tesisinin mevcud projedeki işin bitmesi niçini ile30/09/2021 tarihi itibariyle kapatılmasına oy birliği ile karar vermiştir.

TEŞEBBÜS ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket ile Pfiffner Transformatör ve Elektrik Gereçleri Elektrik Üretm Sanayii ve Ticaret A.Ş. içinde Akyurt/ Ankara’da bulunan üretim tesisileri üzerine kurulacak güneş gücü santrali üretim tesisi için anahtar teslim heyetim mukavelesi imzalanmıştır. Mukavele toplam bedeli vergiler hariç 435.000-USD + 185.000,-Euro’dur. Şirket, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. içinde 2021/294222 ihale nosuna sahip “İTM-371 REF. 154KV ACIPAYAM TM TEVSİAT (DENİZLİ) ÜRETİM İŞİ” kapsamı için mukavele imzalanmış, yer teslimi alınmıştır. Mukavele meblağı vergiler hariç 19.777.125,- TL’dir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Şirketin Temsilcisi bulunduğu Hindistan menşeili OPV ( Çocuk Felci Aşısı ) eseri İran’da satış , dağıtım ve pazarlama hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için ABAY Ecza Deposu tam yetki ile yetkilendirilmiş olup 10.000.000 doz OPV aşısı için birinci sipariş onaylanmıştır. Kelam konusu sipariş fiyatı 11.500.000 TL dir. Ödeme biçimi peşin olarak anlaşılmıştır.

MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. (MTRKS): Şirketin Tensor Trades Bilişim Teknolojileri A.Ş.’nin (İştirak) sermayesindeki %20 orana karşılık gelen 10.000 adet hissesi 10.000 TL bedelle İştirak ortaklarından Murad Tulunay’a 16.9.2021 tarihi itibariyle devredilmiştir.

GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): Erkek futbol grubu forma göğüs ve sırt reklamı için ARTI Seyahat Acentesi Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile 2021 -2022 döneminden başlamak kaydıyla, son 3 dönemi opsiyonlu olmak üzere toplam 5 dönem için 249.350.000,00 TL + KDV bedelli sponsorluk mutabakatı imzalanmıştır.

ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ESEN): Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı paydaşlığı olan Margün Güç Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin ödenmiş sermayesinin 310.000.000 TL’den 410.000.000 TL’ye artırılması için halka açılma başvurusu; SPK tarafınca 16.09.2021 tarih ve 2021/46 sayılı bülteninde yer aldığı üzere olumlu karşılanmış olup, 1 TL nominal kıymetteki 100.000.000 adet hisseler 8,30 TL fiyattan olmak üzere 22.09.2021 – 23.09.2021 tarihleri içinde Borsada Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış yoluyla halka arz edilecektir. Hisselerin dağıtımı Borsa İstanbul tarafınca eşit dağıtım yolu ile yapılacaktır.

YEO TEKNOLOJİ GÜÇ VE SANAYİ A.Ş. (YEOTK): Şirket ile MAPA İnşaat ve Ticaret A.Ş. içinde (17.09.2021) Moğolistan’daki İleri Seviye Su Arıtma Tesisi Projesi kapsamında bulunan elektrik ve otomasyon işlerinin anahtar teslim yapılması için kontrat imzalanmıştır. Toplam mukavele bedeli 10.750.000 USD’dir. Finansmanı ABD Hükümeti Dış Yardım Kuruluşu MCAM (Millenium Challenge Account – Mongolia) tarafınca sağlanan proje kapsamında tüm dizayn, mühendislik, tedarik, montaj ve devreye alma hizmetleri Şirket tarafınca yapılacaktır.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı