Global piyasalar

Manolya

Global Mod
Global Mod
Global piyasalarda fiyatlamalar: Jackson Hole öncesinde iyimserleşen makroekonomik öngörülerin takviyesiyle rekor düzeylerdeki seyrini sürdürdü

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Jackson Hole toplantısı öncesinde, iyimserleşen makroekonomik öngörüler takviyesinde rekor düzeylerdeki seyrini sürdürdü. Fed’in Jackson Hole toplantısında piyasa dostu atılımlarda bulunacağı istikametindeki öngörülerin yarattığı olumluluğun dün AMB tarafınca gelen ölçülü telaffuzlarla de desteklenmiş olması piyasalardaki olumlu atmosferde tesirli olan bir başka öge olarak öne çıktı. AMB Baş Ekonomisti Lane, varlık alım programının sonlandırılmasını konuşmak için Eylül ayının erken olacağını ve bu tartışmaların sonbaharda yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıyeten, ilaç dalı özelinde Johnson and Johnson’ın geliştirdiği aşının ön klinik denemelerde antikor hücreleri artırdığı tarafındaki haber de piyasalardaki risk algısını güçlendirdi. Risk algısındaki kuvvetli görünüm eşliğinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,36’lı düzeyleri test ettikten daha sonra %1,3390 düzeyinde dengelenirken, VIX endeksi 17 düzeyinin altına geriledi. Nasdaq endeksi %0,15 yükselişle 15.042 düzeyinden kapanırken, S&P 500 endeksi, %0,22 kıymet karıyla 4.496 düzeyinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,11 artışla 35.406 düzeyinden kapandı. Sektörel cephede, havayolları, kruvaziyer ve bankacılık bölümü paylarının alımlara sahne olduğu takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise, Güney Kore Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi sebebiyle negatif seyir hakim. Banka siyaset faizini 0,25 puan artırarak %0,75 düzeyine yüksetti. Son üç yılda birinci sefer faiz artırımına giden banka, pandemi periyodunda birinci sefer bu aksiyonu alan birinci gelişmiş ülke merkez bankası olarak öne çıkıyor. Ayrıyeten, MSCI Asya endeksinin de Çin paylarının düzenleyici otoritelerin aksiyonlarının yansımaları niçiniyle geri çekilmeye devam etmesi kararında 3 günlük rallisini sonlandırdı. ABD vadeliler tarafında da yavaşça satıcılı seyir görülüyor. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları ve Kansas Fed imalat endeksi datalarına ek olarak, ikinci çeyreğe ait büyüme, şahsi tüketim ve çekirdek şahsi tüketim harcamaları deflatörü dataları takip edilecek. 21 Ağustos haftasına ait haftalık işsizlik maaşı müracaatları verisinin 350K düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Kansas Fed imalat endeksi Ağustos ayı verisinin de aylık bazda 5 puan düşüşle 25 düzeyine gerilemesi varsayım ediliyor. İkinci çeyrek dataları cephesinde büyüme verisinin %6,5 düzeyinden %6,7 düzeyine revize edilmesi öngörülüyor. şahsi tüketim verisinin %11,8’den %12,2’ye revize edilmesi, %6,1 olarak açıklanan çekirdek şahsi tüketim harcamaları deflatörü verisinin de bu düzeyde teyit edilmesi iddia ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de şahsi gelirler, şahsi harcamalar, şahsi tüketim harcamaları deflatörü, şahsi tüketim harcamaları çekirdek deflatörü datalarına ek olarak Michigan tüketici inancı verisinin revizyonu izlenecek. Ayrıyeten para siyaseti duruşuna ait kritik kıymete sahip olan Jackson Hole toplantısı da takibimizde olacak. şahsi gelirler ve şahsi harcamalar bilgilerinin Temmuz ayında aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,4 artışlar kaydedeceği kestirim ediliyor. şahsi tüketim harcamaları deflatörü verisinin yıllık bazda %4,1, şahsi tüketim harcamaları çekirdek deflatörünün de %3,6 yükseliş gösterdiği öngörülüyor. Öncü olarak Ağustos ayında 11 puan düşüşle 70,2 düzeyine gerileyen bilginin 70,8 düzeyine revize edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde Japonya’da Tokyo TÜFE verisi izlenecek. Bilginin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %0,1 ve %0,2 düşüşler kaydetmesi bekleniyor. Çin’de de sanayi bölümü karlılığı verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere bilgi Haziran ayında yıllık bazda %20 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı