Geçersiz para tuzağı! yabancı asıllı bir bayan kayıplara karıştı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Olay, 19 Nisan Salı günü akşam saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan bir inhisar bayiinde yaşandı. Monopol bayiine giren yabancı asıllı bir bayan, çeşitli eserler aldıktan daha sonra ödeme yapmak için kasaya geldi. Aldığı eserler için bayan 200 lira verirken, iş yeri sahibi paradan şüphelendi.

Paraya dokunduğunda gariplik olduğunu hisseden Erol Ateş, makiniçin geçirince uydurma olduğunu anladı. Ateş’in paranın düzmece olduğunu söylemesi üzerine bayan, “Yıkandı, o yüzden” diyerek, öteki bir 200 lira daha uzattı. hanımın verdiği paranın yine geçersiz çıkması üzerine iş yeri sahibi ikisinin de üzerine “Sahtedir” yazıp, polisi arayacağını söylemiş oldu. Bunun üzerine bayan verdiği paraları alıp, dükkan çıktı. Yaşananlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansırken, Ateş’in bayandan şikayetçi olmadığı öğrenildi.

“PARAYI ELİME ALDIĞIMDA ANORMALLİK OLDUĞUNU ANLADIM”

Dikkati yardımıyla düzmece para tuzağından kurtulan Erol Ateş, “Uzun mühlet alışveriş yaptı. Bu sırada, bana daima baş karıştırıcı sorular sordu. ‘Bunun fiyatı ne kadar? Bu epeyce pahalı’ üzere şeyler söylemiş oldu. Ben bunun üzerine şüphelenmeye başladım. Alışverişi bitince bana 200 lira para verdi. Parayı elime aldığımda anormallik olduğunu anladım. Düzmece para okuma makinesine, parayı soktum. Para, makiniçin de geçmedi. Ben, paranın uydurma olduğunu söylemiş oldum. O müşteriye de denetim etmesi için parayı verdim. O da eline alır almaz uydurma olduğunu söylemiş oldu. Bunun üzerine ‘Para yıkanmış’ dedi. Çantasından yeniden 200 lira daha verdi. Onun da geçersiz olduğunu söylemiş oldum. ‘Nasıl uydurma olabilir. Yıkandı ondan bu biçimde’ demeye başladı. Ben iki paraya da düzmece olduğunu belirtecek biçimde işaret koydum. Ben polisi arayacağımı söylemiş oldum. Ben o denli söyleyince, üzerine ‘Sahte paradır’ yazdığım paraları alıp dükkandan çıktı” dedi.

ETRAFTAKİ BAŞKA MARKETLERDE DE DENEMİŞ

Tıpkı hanımın farklı marketlerde de uydurma para ile alışveriş yapmaya çalıştığını sav eden Ateş, “Ben burada market işletiyorum. Bizim marketçiler olarak bir toplumsal medya kümemiz var. Ben imajları orada da paylaştım. Onlar da bu bayanın, yanında bir Türk vatandaş ile birlikte bir gün öncesinde oraya alışverişe gittiğini söylemiş olduler” sözlerini kullandı.

?