Ezgi Mola’nın Musa Orhan davası: Uzlaşmak için 50 bin TL istediler

Kamelya

New member
Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün daha sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te bakılırsavli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel atakta bulunduğu argümanını yazdı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ cürmünden 12 yıldan az olmamak üzere mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın akabinde toplumsal medyadan reaksiyon yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de toplumsal medya hesabından reaksiyon paylaşımında bulundu.

5 BİN 200 TL İSİMLİ PARA CEZASI

Musa Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında Mola hakkında ‘sesli, yazılı yahut imajlı bir mesaj ile hakaret’ ve ‘hakaret’ cürümlerinden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘sıradan yargılama’ yöntemi uygulanarak Mola hakkında ‘sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesaj ile hakaret’ ve ‘hakaret’ cürümlerinden 65 gün karşılığı 5 bin 200 TL isimli para cezası verildi ve kararın açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı. Mola’nın avukatı, sıradan yargılama yordamıyla verilen karara itiraz etti. Bunun üzerine birebir mahkemede duruşma açıldı.

‘ÜZÜNTÜMÜ PAYLAŞTIM’

Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Ezgi Mola ve taraf avukatları katıldı. Savunmasını yapan Mola, Musa Orhan’ı tanımadığını, toplumsal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan daha sonra tweet attığını söyleyerek, “Ben bayana şiddete yönelik olarak bu tabirleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde merhum İpek Er’in tezini doğrulayan isimli tıp raporunu görür görmez başka toplumsal medya kullanıcıları üzere ben de tabi ki bu durumun ıstırabını yaşadım ve ıstırabımı toplumsal medya hesabımda paylaştım” diye konuştu.

Mola, “Bendilk evvel 160 bin küsur bu mevzuyla alakalı tweet atıldı ve mevzu Türkiye gündemine girdi. Bayana yönelik şiddete karşı daha evvel de paylaşımlarım oldu, bundan daha sonra da olmaya devam edecek zira ben bayana şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın mevzu üzerine haberlerini okuduğumda epeyce öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse mevzu olan tweet’i attım. Burada yorumumu şahsa değil duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

ORHAN’IN AVUKATINDAN ‘TAKİPÇİ ARTIRDI’ SAVUNMASI

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da Ezgi Mola’nın müvekkiline karşı toplumsal öfkeyi tetiklediğini savunarak, “Müvekkilime karşı birinci haber marjinal terör örgütü üyesi bir haber ajansı tarafınca yapılmıştır ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Sanık bu kirli paylaşımları dikkate alarak müvekkilime hakaret etmiştir ve müvekkilime karşı başlatılan linç kampanyasının bir modülü olmuştur. Toplumsal hassaslık gösterdiğini söylemiş olduği bu tweetinden daha sonra sanığın takipçi sayıları 6 milyona çıkmıştır. Toplumsal medya hesaplarından reklamlar almaya başlamıştır ve ticari çıkar elde etmiştir. Bu niçinle sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

Savcı ise mütalaasında sanık Mola’nın ‘hakaret’ kabahatini işlediği kanaatiyle cezalandırılmasını talep etti.

‘PARA KARŞILIĞI UZLAŞMAYI KABUL ETMEDİM’

tekrar kelam alan Mola, savcının mütalaasını ve avukatın beyanlarını kabul etmediğini söyleyerek, “Ana akım medya tarafınca yapılan haberler ve 160 bin küsur tweet’ten daha sonra attığım tweet’le nasıl linç kampanyasını başlatmış olabilirim? Belge uzlaştırmaya gittiğinde uzlaştırmacı beni aradı ve tweet’in silinmesi ve özür tweet’i atılmasıyla bir arada 50 bin lira talep edildiğini söylemiş oldu. Kabul etmedim. sonrasındasında yenidendan uzlaştırma ofisi beni arayarak, davacı tarafın tweet’i silmesi ve özür tweeti’nden vazgeçtiğini, yalnızca 50 bin lira verirlerse uzlaşmayı kabul ettiğini söylemiş oldu. Ben bu durumu da kabul etmedim. Burada ben mi ticari kar sağlıyorum? Benim 2002’den bu yana reklam anlaşmalarım var” dedi.

Ezgi Mola’nın avukatı Şükran Eroğlu da davacı avukatının tabirlerini kabul etmediklerini, hakkında hata duyurusunda bulunacaklarını söylemiş oldu.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarına mütalaaya karşı mühlet verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.