Elazığ sarsıntısında hasar goren okulu bir daha yaptırıyor

Manolya

Global Mod
Global Mod
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki zelzelede ağır hasar alan bir okulun Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafınca yaptırılacağı tarafında verdiği kelamı yerine getiriyor. Elazığ’da imzalanan protokol ile hasar bakılırsan Yıldızbağları Ortaokulu bir daha inşa edilecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan zelzele daha sonrası hasar goren bir okulun yaptırılacağı tarafında verdiği kelamını tuttu.

2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Depremin yaralarını sarmak için Elazığ’a okul inşa ediyoruz. Vatanımızın hiç bir köşesinde evlatlarımız eğitim hakkından yoksun kalmasın. Teklifimizi oy birliği ile kabul eden ABB Meclisi üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” sözleriyle duyurduğu yeni okul üretimi için protokol imzalandı.

16 Derslikli okul inşaatına kısa müddette başlanacak

ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Milletvekili Gürsel Erol ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit’in katıldığı Elazığ’da düzenlenen protokol imza merasiminde şimdiki ismi Yıldızbağları Ortaokulu olan okulun bir daha yapılmasının akabinde Ankara Ortaokulu ismini alması kararlaştırıldı.

Okul inşaatına en kısa müddette başlanacağını ve okul içerisine 16 derslik ve bir spor salonu yapılmasının planlandığını belirten Çokakoğlu, şöyleki konuştu:

“Biz Elazığ’ın uğramış olduğu yıkımın karşılanması için buradayız. Canları geri getiremeyiz lakin yeni bir Elazığ’ın inşasında başta merkez hükümetimiz olmak üzere tüm öteki ünitelerimiz üzere elimizden gelen katkıyı göstermek emeliyle yola çıktık. Belediye Liderimiz Mansur Yavaş Başkent’te oluşan hassasiyette inisiyatif alarak kentimize bu biçimde bir yardımın yapılabileceği konusunu gündeme getirdiler. Ankara Büyükşehir Meclisinin sonucuyla da Elazığ kentimize bu biçimde bir okulun yapılması için inşa çalışmalarına ve Elazığ’ın bir daha ayağa kaldırılmasına ortak olunması sonucu alındı. Devletin bir daha yapılanması, toplumsal dayanışmamızın bir adım daha ileri gdolayılmesi büyük değer arz ediyor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza her türlü yatırım ülkemize önümüzdeki devirlerde memnunluk, refah ve sevinç olarak geri dönecektir.”

Ankara’nın ismi Yıldızbağları Ortaokulu’nda yaşayacak

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başşehir yaptığı Ankara’nın isminin artık Yıldızbağları Ortaokulu’nda yaşayacağını söyleyen Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyemiz Elazığ’da eğitime katkı sunmak ismine birer okul yaptırmakla ilgili meclislerinden karar aldılar. Bu kararlar Ulusal Eğitim Bakanlığınca uygun görülerek onaylandı. İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerimizin protokolleri imzalandı. Yıldızbağları Ortaokulu’nda iki tane sevindirici olay var. Birincisi nitekim bu mahallenin daha çağdaş, öğrencilerimizin ve çocuklarımızın daha yeterli şartlarda eğitim almasına yönelik muhtaçlık vardı. Bilhassa Mansur Yavaş da bir okul yapılması gerektiğini ve sahiden düzgün bir okul olmasını, çocukların epey daha rahat bir ortamda eğitim almalarına katkı sunabilmek istediklerini belirtmesinin akabinde ben de durumu vali ve Ulusal Eğitim Müdürümüze ilettim. Bir öteki sevindirici olay ise hepimizin ömründe kıymeti olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Başşehir olarak yaptığı Ankara’nın ismi artık Yıldızbağları Ortaokulu’nda yaşayacak. Bakanlığın aldığı onayla bundan daha sonra Yıldızbağları Ortaokulu’nun ismi Ankara Ortaokulu olarak değişecek.”

İmza merasiminde konuşan Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit ise “Bir taraftan ziyan goren okullarımızın hem güçlendirilmesi birebir vakitte ekonomik ömrünü tamamlayan okullarımızın da yıkılıp bir daha yapılma süreçleri süratli bir biçimde devam ediyor. İnşallah epeyce kısa vakitte zelzelenin tesirleri Elazığ’dan, Elazığ eğitiminden ve beşerinin üzerinden baskısıyla bir arada kalkar. Biz de asıl işimiz olan insan inşa süreçlerine devam edeceğiz” dedi.

Hibya Haber Ajansı